relaxace

 

Relaxace je nezbytnou součástí jógových cvičení a ten, kdo plně ovládl umění relaxace, zůstane uvolněn za všech okolností. Bude pánem sebe sama, uvolněný, bez napětí a relaxace se tak stane bežnou součástí jeho života, na událostech naprosto nezávislou.  

 

Postup:

Hlavní uvolňovací polohou je poloha tzv. mrtvoly  -  "šavásana", která u nás patří mezi nejznámější uvolňovací polohy. Indičtí jógíni používají celou řadu dalších uvolňovacích poloh, a to také na boku. Relaxaci provádíme zásadně na tvrdé podložce, v případě nutnosti můžeme podložit šíji a ledviny. Snažíme se vyloučit veškeré smyslové vjemy, proto cvičíme v místnosti, kde je naprostý klid. Pro větší pohodlí se můžeme přikrýt dekou, oblečení by mělo být volné, aby nás nikde netlačilo. Před započetím relaxace se pokusíme oprostit mysl od všech starostí, myšlenek a představ. O samotnou relaxaci se nijak aktivně nesnažíme, pouze se pokusíme duševně i fyzicky uvolnit, v podstatě se snažíme dosahnout nejednání. Pomoci si můžeme tak, že pomalu procházíme jednotlivé části a svaly těla a střídáme v nich napětí s uvolněním. Začneme u nohou a skončíme u obličeje a vlasových kořínků. Při uvolnění bychom měli cítit tíži našeho těla, jak je přitahováno gravitací země.

  • šávasána  - lehneme si na záda, nohy  lehce roztáhneme, paže natáhneme volně podél těla, dlaně obrátíme nahoru nebo lehce stočíme směrem dovnitř, prsty lehce pokrčíme, hlavu položíme tak, aby byla uvolněna šíje
  • poloha na boku - lehneme si na bok, spodní nohu pokrčíme a horní nohu na ni položíme tak, aby se nárty a kolena dotýkaly, spodní paže je umístěna pod hlavou, horní paže se uvolněně opírá o bok a je spuštěna dozadu za záda

 

Ve chvíli, kdy budeme chtít relaxaci ukočit, začneme se chovat, jako bychom se probrali z hlubokého spánku - protahujeme se, zíváme, svíráme pěsti a mneme si oči, pak teprve můžeme pomalu vstát.

 

Relaxaci na zádech praktikujeme také během cvičení jednotlivých ásan.