životní energie čchi

  

Čínsky qi, vyslovujeme "čchi", v čínštině označení pro vzduch, páru, éter, energii, temperament, sílu a atmosféru.

 

Podle taoistického pojetí je čchi životní energie a síla, kosmický duch, který vším proniká a vše oživuje a je totožný s prvotní energií. V živých organismech obíchá čchi celým tělem, čímž udržuje každou jeho část vitální a funkční. Čchi může být ovlivněna počasím, potravou, obdobím, náladou, myšlenkami a mnoha dalšími aspekty. V lidském těle se čchi shromažďuje v tzv. moři dechu, v blízkosti pupku. Čchi musí být opatrována a chráněna před oslabením a vyčerpáním, v případě jejího oslabení nastává nemoc a smrt. Podle čínského lékařství čchi cirkuluje po meridiánech a reguluje výstavbu a růst těla.

 

Taoistická dechová cvičení mají za cíl čchi posílit a zmnožit. Trénování a posilování čchi může taoistického adepta vybavit neobyčejnými schopnostmi, které hrají významnou roli také v bojových uměních.

 

Velký taoistický alchymista Ke Chung napsal o důležitosti čchi: "Člověk je v čchi a čchi je uvnitř člověka. Nebe a země a deset tisíc jsoucen, všechny potřebují čchi, aby zůstaly při životě. Člověk, který dovede nechat cirkulovat svou čchi, zachovává svou osobu a zahání nemoci, jež by mu chtěly škodit."

 

Čchi, kromě životodárné energie, znamená také dech, vdechovaný a vydechovaný vzduch, což se v taoismu označuje jako vnější čchi.