nízký krevní tlak

 

Nízký krevní tlak nepovažujeme za nemoc pokud se nejedná o dlouhodobý stav doprovázený malátností, únavou, bledostí, závratěmi, mžitky před očima, bolestmi hlavy a mdlobami. Často se trvalý nízký krevní tlak vyskytuje u hubených mladých lidí. Přechodně se pak může vyskytovat u žen v období menstruace, kdy v krvi dojde ke snížení hladiny obsahu železa. V případě nedostatku železa je vhodné doplnit stravu o vnitřnosti jako jsou játra a srdce, dále pak luštěniny, listová zelenina, černý rybíz, jahody, borůvky a kopřiva dvoudomá

Trvale snížený krevní tlak může být také projevem závažnějšího onemocnění krevního oběhu, pokud máme trvale snížený tlak, měli bychom navštívit lékaře, aby vyloučil vážnou nemoc.

 

Několik rad ke zvýšení krevního tlaku:

  • Při náhlém poklesu tlaku si můžeme pomoci tak, že si lehneme na zem a dáme nohy nahoru, kde je opřeme například o židli nebo o zeď.
  • Regulovat krevní tlak nám pomůže cvičení jógy, které obsahuje polohy vhodné pro zvýšení tlaku (stojka na hlavě, svíčka, pluh).
  • Silný slepičí nebo masový vývar, silně osolený, který jíme ráno nebo v poledne před jídlem.
  • 100g instantní kávy smícháme s 20g včelí mateří kašičky, směs vmícháme do 1kg tekutého medu a užíváme jednorázově při potížích dvě čajové lžičky (při delší léčbě dvě až čtyři čajové lžičky denně).
  • Pomeleme 2 - 3 polévkové lžíce ječného zrna a smícháme je s 2 - 3 polévkovými lžícemi vody, necháme přikryté v talíři 6 - 8 hodin odležet, podáváme ráno nebo večer, nejlépe s čerstvým ovocem.

 

Bylinná směs:

Smícháme 30g natě řebříčku, 30g natě rozmarýnu a 30g květů hlohu, nejprve si připravíme výluh ze jmelí, kdy tři čajové lžičky natě jmelí zalejeme 750ml studené vody a necháme louhovat 8 hodin, tři čajové lžičky směsi ostatních bylin (bez jmelí) zalejeme 750ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, potom slejeme dohromady výluh se jmelím a čaj z ostatních bylin, přecedíme a pijeme během dne tři hrníčky teplého čaje.