únava

 

Je celkem normální, že se během dne cítíme unavení, a to i několikrát denně. Nicméně únava, která je stálá, těžká a trvá příliš dlouho, již v pořádku není. V takovém případě bychom měli navštívit lékaře, aby vyloučil závažné onemocnění. Důležité je vyšetření krve, jater a ledvin. Pokud je po vyšetření vše v pořádku a únava není způsobena nemocí, můžeme pro její léčbu užívat bylinné přípravky.  Pomoci nám mohou také meditace, zdravotní cvičení nebo změna jídelníčku. Únavu může také odtranit aplikace některých léčebných přírodních metod.

 

Pokud trpíme běžnou únavou, která není projevem nějaké závažné choroby, můžeme posílit organismus a únavu odstranit užíváním včelých produktů, na které však nesmíme být alergičtí, v takovém případě je neužíváme:

  • mateří kašička - užíváme jednou denně po dobu šesti týdnů, nejlépe ráno před jídlem, 0,5 - 1 g kašičky dáme pod jazyk
  • čistý pyl - užíváme 2 - 4 čajové lžičky denně před jídlem nebo mezi jídly po dobu šesti týdnů

 

Organismus můžeme posílit také zeleným čajem, čajem maté nebo lapachem.

Dalším podpůrným prostředkem je užívání zeleninových šťáv. Pro muže je vhodná směs šťávy z mrkve, červené řepy a celeru a pro ženy směs šťávy z mrkve, červené řepy a petržele, směs užíváme 3x denně v dávce 100ml.

 

V případě únavy, která je vyvolána stresem nebo jinými duševními příčinami můžeme užívat následující odvar ze směsi bylin:
smícháme 20g kořene kozlíku lékařského, 20g květů bezu černého, 20g natě třezalky tečkované, 20g heřmánkových květů, 20g květů levandule a 20g květů lípy, jednu čajovou lžičku směsi přelejeme 250ml studené vody a přivedeme k varu, vaříme 5 - 10 minut, odstavíme a ihned přecedíme, pijeme denně tři hrníčky odvaru, odvar může způsobovat zácpu, proto můžeme jeho užívání doplnit konzumací ovesné polévky silně oslazené včelým medem.

 

U jarní únavy, která je vyvolána dlouhou zimou, nedostatkem slunce a pohybu, bychom se měli zaměřit na detoxikaci organismu,  ta pomůže oslabenému organismu najít ztracené síly.