česnek medvědí

 

Pro využití v kuchyni sbíráme nať česneku medvědího na počátku květu. Čerstvou nať používáme k dochucení bílých polévek, omáček a k masům.

 

hovězí maso na česneku s majoránkou

0,5kg hovězího masa předního, 50g másla, 1 cibule, 3 lžíce hladké mouky, 3 čerstvé listy česneku medvědího, 1 lžíce majoránky, sůl

Maso uvaříme v osolené vodě do měkka a nakrájíme na kostky, z másla, cibulky a mouky si připravíme jíšku, kterou podlejeme vývarem z masa a 20 minut povaříme tak, abychom získali hustou omáčku. Do omáčky přidáme nakrájené maso, drobně rozkrájené listy česneku, majoránku a sůl, prohřejeme a podáváme s vařenými brambory.

 

česneková majonéza se sýrem

100g majonézy, 200g tvrdého sýra, 2 čerstvé listy česneku medvědího, sůl, pepř

Majonézu smícháme s nastrouhaným sýrem, přidáme drobně nakrájené listy česneku, sůl a pepř.  Můžeme ji podávat k masu, k vejcím natvrdo nebo namazat na chléb.

 

pesto z česneku medvědího

320g natě česneku medvědího, 20g soli, 6g česneku setého, 1,5l olivového oleje (může být i slunečnicový), 170g piniových semínek, 160g parmezánu, 80g ovčího sýra

Nať česneku medvědího pokrájíme nadrobno, utřeme sůl s česnekem setým a přidáme pokrájenou nať česneku medvědího, postupně přiléváme olivový olej. Piniová semínka opražíme na pánvi dozlatova, parmezán a ovčí sýr najemno nastrouháme. Opražená piniová semínka rozmixujeme v trošce oleje a přidáme spolu s nastrouhanými sýry ke směsi česneků, vše důkladně promícháme a uchováváme ve sklenici v ledničce. Pokud bude povrch pesta neustále pokryt olejem a okraj sklenice zůstane čistý, vydrží pesto i několik měsíců.

 

polévka z česneku medvědího

10 - 12 listů česneku medvědího, 1 cibule, 2 lžíce másla, 1 lžíce mouky, 1l zeleninového vývaru, sůl

Najemno pokrájenou cibuli osmažíme na másle dozlatova, přidáme mouku a připravíme světlou jíšku, kterou zalejeme vývarem a vše krátce povaříme. Osolíme. Na dno talíře vložíme jemně nasekané listy česneku medvědího a zalejeme polévkou.

 

míchaná vajíčka s česnekem medvědím

2 hrsti nadrobno nakrájených špenátových listů, 1 svazek nasekané petžele, jarní cibulky, listy česneku medvědího, 50g slaniny, 8 vajec, 125ml smetany, mletý pepř, sůl

Kostičky slaniny osmažíme na pánvi, přidáme pokrájené bylinky a cibulku a za stálého míchání podusíme. Vejce rozšleháme ve smetaně a okořeníme solí a pepřem. Směs nalejeme na pánev a smícháme s bylinkami.

 

pomazánka z česneku medvědího

hrst listů česneku medvědího, 250g tvarohu, 2 polévkové lžíce zakysané smetany, 1 lžička citrónové šťávy, sůl, pepř, cukr, hořčice

Tvaroh utřeme se zakysanou smetanou, přidáme trochu hořčice, cukr, citrónovou šťávu, sůl a pepř. Listy česneku nasekáme nadrobno a přidáme do pomazánky, vše promícháme. Pomazánku mažeme na chleba.

 

omáčka z česneku medvědího

2 hrsti nahrubo nasekaných listů česneku medvědího, 1 polévková lžíce najemno nasekaných listů česneku medvědího, 1 cibule, 30g másla, 1 lžíce mouky, 250ml vývaru, 2 polévkové lžíce zakysané smetany, sůl, muškátový oříšek

Nahrubo nasekané listy česneku krátce povaříme ve vývaru. Připravíme si z másla, cibule a mouky jíšku, kterou zalejeme vývarem s listy a povaříme cca 20 minut, vše pak rozmixujeme. Přidáme sůl, muškátový oříšek, zakysanou smetanu a najemno nasekané listy česneku. Omáčku již nevaříme. Podáváme ke grilovanému masu, k vařenému hovězímu masu nebo k vařeným bramborům.

 

olej s česnekem medvědím

6 hrstí listů česneku medvědího nebo 8 cibulek česneku medvědího, 1l oleje (olivový, slunečnicový, bodlákový), rozmarýn nebo oregano

Čisté a suché listy česneku nahrubo nasekáme a naplníme jimi sklenici do poloviny. Zelejeme je až k hrdlu olejem, přidáme rozmarýn nebo oregano, sklenici uzavřeme a necháme ji 2 - 4 týdny na chladném a tmavém místě. Pak olej přecedíme a uskladníme ho v tmavé láhvi. V chladu vydrží i několik měsíců.

 

ocet s česnekem medvědím

100g cibulek česneku medvědího vykopaných na podzim, 1l octa (vinný nebo ovocný)

Cibulky omyjeme a oloupeme průsvitnou slupku. Cibulky (nebo listy) pak nakrájíme na tenké plátky, vložíme do sklenice, zalejeme octem a necháme 10 - 14 dnů louhovat na teplém místě. Směs průběžně několikrát protřepeme. Pak ocet scedíme a přelejeme do lahve. Česnekový ocet je vhodný k dochucování chuťově výrazných salátů.