šalvěj lékařská

 

Šalvěj používáme jako koření, vhodné jsou čerstvé i sušené listy, které sbíráme během celého vegetačního období. Šalvějí kořeníme maso, ryby a pokrmy z drštek. Protože má šalvěj výraznou chuť i vůni, dáváme na jednu porci maximálně dva čerstvé lístky nebo špetku drcených sušených lístků.

 

maso se šalvějí

500g skopového nebo vepřového masa, 3 lžíce oleje, 2 cibule, 3 lžíce rajčatového protlaku, 1 lžíce hladké mouky, špetka pálivé papriky, 3 hrníčky vývaru, 5 stroužků česneku, 6 rajčat, 6 lístků čerstvé šalvěje (nebo 1 lžička šalvěje sušené), šťáva z 1 citrónu, pepř, 1 sklenička vína, 200g sterilovaných cibulek, máslo, sůl

Maso nakrájíme na malé kousky, na oleji zpěníme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme maso a opečeme. Potom přidáme rajčatový protlak, zaprášíme moukou, přidáme sůl, papriku a podlejeme vývarem. Dusíme pod pokličkou. Po 15 minutách přidáme k masu celé stroužky česneku, pokrájená rajčata, šalvěj, pepř, víno a dusíme do měkka. Sterilované cibulky opečeme na másle, podlejeme vodou a krátce podusíme, pak je přidáme spolu s citrónovou šťávou k masu a vše ještě prohřejeme. Pokrm podáváme s pečivem.

 

závitky se šalvějí

4 plátky vepřového nebo telecího masa, 2 lžíce umleté slaniny, 1 stroužek česneku, sůl, pepř, 4 lístky čerstvé šalvěje, olej, 1 karotka, 1 cibule, 1 bobkový list, špetka tymiánu, 1 sklenička bílého vína, 1 lžíce másla

Plátky masa naklepeme, osolíme, opepříme, potřeme směsí slaniny a utřeného česneku, na každý položíme jeden lístek čerstvé šalvěje nebo špetku šalvěje sušené. Pak plátky zabalíme, sepneme párátky a spolu s nakrájenou karotkou a cibulí je opečeme na oleji ze všech stran. Přidáme koření, podlejeme je vínem a dusíme. Podle potřeby podléváme závitky vodou. K měkkým závitkům přidáme máslo, bobkový list vyjmeme. Podáváme s brambory, rýží nebo těstovinami a zeleninovým salátem.