principy dýchání

 

Dýchání se dělí na několik typů podle jeho fyziologického provedení:

  • břišní/brániční (abdominální) dýchání - mužský způsob dýchání při kterém se ve chvíli vdechu bránice snižuje a břicho nafukuje, dolní část plic se naplňuje vzduchem, hrudní koš zůstává nehybný, bránice při tomto typu dýchání masíruje žaludek a ostatní orgány, je to nejlepší způsob dýchání, který má vliv v následujících oblastech:
  1. výrazně ovlivňuje a urychluje krevní oběh
  2. srdce je dobře zásobeno krví
  3. masáž břišních orgánů
  4. začnou se správně vyprazdňovat játra
  5. žlučník začne správně vylučovat žluč (prevence proti žlučovým kaménkům)
  6. zlepšení funkce sleziny, slinivky, žaludku  a střev
  7. uvolňuje solar plexus (centrum úzkosti)
  • žeberní (kostální) dýchání - atletické dýchání, při tomto typu dýchání dochází k rozestupu žeber a ke zvětšení hrudního koše, naplňuje střední část plic, břišní oblast zůstává nehybná, toto dýchání vyžaduje větší námahu a do plic se dostává menší množství vzduchu než při břišním dýchání
  • klíčkové (klavikulární) dýchání - ženský způsob dýchání, vzduch vchází při zdvihání klíčních kostí a dostává se jen do horní části plic, hrudní koš a břišní oblast zůstávají nehybné,  je to nejhorší způsob dýchání, tímto způsobem dýchají také lidé:
  1. nervózní
  2. deprimovaní
  3. ustrašení

 

dýchání v józe

 

Jógové dýchání se považuje za úplné dýchání, protože v sobě zahrnuje předchozí tři typy dýchání. Dýcháme výhradně nosem, tento způsob dýchání má i své zdravotní důvody. Když vdechujeme ústy, dostane se do dýchacích cest a plic plná dávka nečistot a mikrobů ze vzduchu, vysychá nám v krku a horní dýchací cesty se v chladném období podchlazují. Naopak při vdechování nosem se  nečistoty a mikroby zachytí na nosní sliznici, ty pak vysmrkáme. Vzduch vdechovaný nosem  se průchodem nosohltanem zčásti zvlhčuje a ohřívá. Vydechujeme-li ústy, poškozujeme si tím nosní sliznici, protože vydechovaný vzduch byl v plicích zvlhčen a ohřál se, při výdechu nosem ohřívá nosní stěny. V případě, že tento vydechovaný vzduch neprojde nosem, ale ústy, zasychá na nosních stěnách nečistota a v chladném období se pak nosní stěny silně podchlazují, protože je vydechovaný vzduch neohřívá. Shrneme-li tyto poznatky, pak při vdechování a vydechování ústy ztrácí nosní sliznice svoji citlivost a přestává vylučovat sliz a plnit svou čistící a ohřívací funkci, následkem je chronická rýma, sklon k bronchiálnímu astmatu a jiné potíže.

Při cvičení jógy vyprázdníme výdechem plíce a pomocí snížené bránice naplníme dolní část plic vzduchem, pak rozepneme žebra a naplníme také střední část plic a pomocí zdvižení klíčních kostí naplníme i horní část plic - vše provádíme plynule a tiše se soustředěnou myslí na dech - výdech vedeme zpětně od klíčních kostí k bránici.

Jóga učí, že každý dobrý dech začíná úplným a pomalým výdechem, není možné dobře dýchat, pokud nejprve důkladně nevydechneme. Ideální dýchání je hluboké, pomalé, tiché a nenucené.