břečťan popínavý

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Břečťan jest přirozenosti horké a suché, zahřívá, suší, vytahuje, ztenčuje, utvrzuje a stahuje, jest však škodlivý nervům a žilám.

 

Břečťan podávaný v malých dávkách způsobuje rozšíření cév, ve velkých dávkách naopak jejich zúžení a zpomalování tepu. Má i protirakovinné účinky, podporuje jaterně žlučový systém, vykašlávání a upravuje slabou menstruaci. Vhodný je k léčbě kožních potíží, popálenin, otoků a pohmožděnin. Může se vyskytnout i alergie na jeho podávání, která je zjistitelná již při doteku čerstvého listu. Břečťan nepodáváme jako samostatný čaj, ale výhradně ve směsích, kde jeho podíl tvoří maximálně 15% směsi, hlavní forma užívání břečťanu je na vnější léčbu. Vnitřní užívání je nutné svěřit odborníkovi.

 

!břečťan je ve větších dávkách toxický, proto nesmíme překračovat doporučené dávkování ani dobu užívání!

 

bolesti zad

 

obklad z čerstvých listů, listy břečťanu opláchneme vlažnou vodou a přiložíme je na bolavá místa

 

dna

 
obklad z čerstvých listů, listy břečťanu opláchneme vlažnou vodou a přiložíme je na bolavá místa
 

ischias

 

obklad z čerstvých listů, listy břečťanu opláchneme vlažnou vodou a přiložíme je na bolavá místa

vaše zkušenosti s břečťanem

listy na popáleniny

Datum: 26.12.2011 | Vložil: Martin Kopáček

Před třemi lety jsem měl popáleniny na 16% těla od horké vody, ty nejhorší se stupněm 2.-3. na předloktí pravé ruky zespodu kde je kůže velice jemná. Po deseti dnech na popál. odd. Vinohrad. nem. jsem by propuštěn do ambulantní léčby s tím, že mi hrozí operace krytu na nehojící se předloktí, plocha asi 7x20 cm byl stéle bílá, bez známek nové tkáně. Nalezl jsem si léčivé účinky břečťanu na netu a s vědomím, že nemám co ztratit jsem se dal do léčby. Čerstvé, krátce spařené listy ve třech vrstvách jsem přikládal na noc na místo připravené stažením bílého šlemu odumřelé tkáně příborovým desinfikovaným nožem a polité peroxidem.
Již po dvou dnech bylo znatelné zlepšení, povzbuzen tímto jsem pokračoval cca tři týdny, zdravá tkáň prorostla celou ránu, asi dva měsíce jsem místo ještě omýval nálevem, v kombinaci s promašťováním kalciovou mastí.
Po půl roce mi na části začaly růst i chloupky, barva kůže je stejná jako okolí jen, nepatrně ve struktuře nerovná. Nesrovnatelné s přenosem "záplaty".
I v ordinaci nechápali rychlost hojení, taže velká poklona Přírodě a zvláštní poděkování Břečťanu popínavému !!
kopacek.martin@seznam.cz