kozlíček polní

 

Kozlíček sbíráme koncem března a v dubnu. Sbíráme listové růžice. Z čerstvého kozlíčku připravujeme salát nebo ho přidáváme do míchaných salátů a do polévek. Kozlíček má vysokou výživovou hodnotu, obsahuje velké množství vitamínu C, provitamín A, vitamíny skupiny B, vápník, fosfor a železo, a příjemnou, mírně oříškovou chuť.

 

kozlíčkový salát

talíř kozlíčku, 3 vejce, 1 cibule, 2 lžíce oleje, 1 lžíce octa nebo citrónové šťávy, sůl, cukr, pepř

Kozlíček očistíme a propláchneme, natrháme ho na kousky, přidáme k němu na kolečka nakrájenou cibuli, olej, ocet, špetku cukru, soli a pepře, natvrdo uvařená a nadrobno nakrájená vejce, vše zamícháme a můžeme podávat.

 

bramborový salát s kozlíčkem

750g brambor, 250g kozlíčku, 3 lžíce oleje, 50g slaniny, 1 hrníček vývaru, 2 cibule, ocet, sklenička bílého vína, pažitka, sůl, pepř

Nejprve si připravíme marinádu tak, že do vroucího vývaru vmícháme olej, drobně nakrájenou cibuli, sůl, pepř ocet a víno a vše necháme vychladnout. Uvařené a oloupané brambory nakrájíme na plátky a dáme je do vychladlé marinády, přidáme drobně nakrájenou pažitku a drobně nakrájený kozlíček. Drobně nakrájenou slaninu rozškvaříme a nalejeme ji na salát. Salát podáváme s vařenými vejci, s pečenou rybou nebo uzeninou.

  

hlávkový salát s kozlíčkem

1 - 2 hlávky salátu, 100g kozlíčku, 1 cibule, 1 bílý jogurt, 1 lžíce oleje, citrónová šťáva, sůl, cukr, 2 lžíce strouhaného křenu

Nejprve si připravíme zálivku tak, že smícháme olej, citrónovou šťávu, špetku cukru a soli, jogurt a nastrouhaný křen. Salát a kozlíček opláchneme a natrháme na kousky, přidáme cibuli nakrájenou na kolečka, zalejeme zálivkou a zamícháme. Salát podáváme vychlazený.