Cvičení pro zdraví

 

Naše tělo se skládá z mnoha kloubů, obratlů, svalů a šlach, jejichž základní funkcí je zajistit tělu dostatečný pohyb. Pohyb je základní přirozeností našeho bytí a pokud jej tělo má nedostatek nebo naopak se mu dostává extrémní fyzické záteže, začne strádat.

V současné době mnoho z nás tráví svůj čas, ať již v práci či doma, sezením u počítače. O víkendech se snažíme napravit naše ochablé a přesezené bortící se tělo ježděním na kole, pěšími túrami či jinými sportovními aktivitami, ale nárazové víkendové sportovní aktivity naše tělo nezachrání. Neustále nás trápí různé formy bolesti, jak ve chvílích odpočinku tak i při různých aktivitách, smutné je, že tělesně začínají strádat i malé děti. Mají pokřivenou páteř od těžkých školních tašek a sezení ve škole. Tělocvik je jednou za týden a jeho forma není zrovna příliš šťastná, protože dětské tělo nutí k nárazové jednotýdenní aktivitě.

Co ale můžeme udělat pro své tělo abychom se cítili lépe jak fyzicky tak duševně? Marně se neříká ve zdravém těle zdravý duch a naopak. Odpověď je jednoduchá, najít si každý den alespoň pár minut na protažení a základní cvičení, v ideálním případě cvičit několikrát denně každý den.

Cvičení, která vám zde představím, mohou cvičit i malé děti, pokud budou schopné je chápat. Vycházejí z tisícileté čínské a indické tradice a jsou ověřená mnoha generacemi.

Říkáme jim zdravotní cvičení a patří mezi ně tai-čchi, čchi-kung a jóga.