technika néti

 

Technika néti neboli nosní sprcha patří do souboru pročišťovacích procedur zvaných dhauti karmáni. Pro praktikování jógy je velmi důležité správné dýchání, ale abychom mohli správně dýchat, potřebujeme mít také čistý nos. Vnitřek nosu je vybaven miniaturními pohyblivými řasami, řasy zachytávají drobné nečistoty ze vzduchu, které pak v podobě hlenu vycházejí z nosu ven. Smrkáním se zbavíme převážné části hlenu, ale jógíni považují tento způsob za nedostatečný a aplikují techniku néti, která čistí nos důkladným způsobem. Technika je prospěšná i pro oči, protože aktivuje krevní oběh v nosních dutinách a je také účinným prostředkem proti rýmě.

 

Postup:

Připravíme si misku s převařenou vlažnou vodou, do které přidáme zarovnanou kávovou lžičku soli a pořádně promícháme, až se sůl rozpustí. Misku držíme vodorovně a namočíme nos do vody. Vodu nesmíme nasávat stejně jako vzduch, protože bychom se mohli udusit. Vodu dostáváme do nosu pohybem hrtanu, který začne fungovat jako pumpa. Po několika pohybech hrtanem projde voda nosem a my bychom měli cítit slanou chuť v krku, pak přestaneme nasávat vodu a necháme několik vteřin nosní dírky namočené ve vodě, nakonec necháme vodu postupně vytéci z nosu a vodu z krku vyplivneme. Procedůru můžeme několikrát opakovat. Nakonec dostaneme všechnu vodu z nosu několika silnými výdechy, kdy si střídavě ucpeme pravou a pak levou dírku.

Vodu můžeme také nasávat do jednotlivých nosních dírek postupně, nejprve do levé, kdy pravou dírku ucpeme prstem a pak do pravé, kdy ucpeme prstem zase levou dírku.