jin a jang

  

Čínsky yin, yang, vyslovujeme "jin, jang", v čínštině označení pro dva protikladné principy, které svým střídáním a vzájemným působením daly vzniknout celému vesmíru.

 

Jin a jang jsou protikladnými projevy taa (všezahrnující první princip) nebo nejvyššího počátku, které se konkrétně projevují zemí a nebem. Smísením jin s jangem vzniká pět prvků, které jsou základem pro vznik veškerých věcí. Proces vytváření všech jevů je cyklický, jako nekonečné vznikání a zanikání, kde se vše obrací ke svému protipólu v okamžiku, kdy dospělo ke svému etrému. Základní vlastností jin a jangu je působit toto neustálé vznikání a zanikání a tuto cykličnost. Změna je pohybem taa.

 

Jin a jang jsou důležité pro čínské lékařství, když jsou v rovnováze, je tělo zdravé, pokud je jang silnější vyvolává zesílenou činnost orgánů, je-li silnější jin, dochází k nedostatečnému fungování orgánů.

 

jin

  • původní označení pro severní, od slunce odvrácený svah hory, chladné a pošmourné počasí a zamračenou oblohu
  • v systému vztahů mezi mikrokosmem a makrokosmem je jin princip ženský, pasivní, přijímající, tmavý a měkký
  • jinové symboly jsou měsíc, voda, mraky, tygr a želva, černá barva, sever, olovo, země, žena, dole, uvnitř, zima, klid, chlad, plné orgány, hmota a sudá čísla
  • plné orgány - plíce, srdce, slinivka - slezina, ledviny, játra, perikard (obal srdce)

 

jang

  • původní označení pro k slunci přivrácený svah, jas a teplo
  • v systému vztahů mezi mikrokosmem a makrokosmem je jang mužský princip, aktivní, tvořivý, světlý a tvrdý
  • jangové symboly jsou slunce, oheň, drak, červená barva, jih, rtuť, obloha, teplo, muž, nahoře, vně, aktivita, pohyb, energie, duté orgány, duševno a lichá čísla
  • duté orgány - tenké střevo, tlusté střevo, žaludek, žlučník, močový měchýř, trojitý ohřívač (tři ohniště)

 

monáda

 

Monáda zobrazuje jin a jang a složení vesmíru, které jenom spolu tvoří celek, body znamenají, že každá z obou sil na vrcholu svého rozvoje již nese v sobě zárodek svého protikladného protějšku a začíná se v něj pomalu přetvářet. Jin a jang tvoří idealní jednotu a jeden bez druhého nemohou existovat.