aromaterapie

 

Aromaterapie je metoda, která léčí prostřednictvím vůní. Slovo aroma pochází z latiny a označuje koření, přeneseně pak vůni a vonné byliny. Aromaterapii  můžeme použít i k samoléčbě, protože používané látky jsou dostupné a k aplikaci je potřeba jen jejich minimální množství. Protože je většina vůní dostupná převážně během vegetačního období rostlin, používají se k terapii také různé oleje a esence.

 

Aromaterapie se dělí na:

  • velká aromaterapie - využívá k léčbě vůně přímo z přírody (jehličnaté lesy, louky, pole atd.)
  • malá aromaterapie - používá přírodní vůně doma nebo v nemocnici, či jiném zdravotnickém zařízení, případně v jiných uzavřených prostorech

 

Aromaterapii je možné  aplikovat také formou masáže (tzv. aromaterapeutická masáž), kde se vonnými oleji potírá a masíruje celé tělo od vlasových kořínků až k patě a vynechávají se pouze intimní části těla. K masírování se používají rostlinné oleje, a to především olivový, slunečnicový, sezamový a mandlový, do kterých se přidávají bylinné olejové esence. Oleje by se měly připravovat a míchat těsně před masáží podle stavu pacienta. Připravený masážní olej může být stimulující (jang) nebo uklidňující (jin).