zeměžluč lékařská (hořká)

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Zeměžluč zahřívá, stahuje a vysušuje, jest náramně hořká, a proto ji mnozí jmenují zemskou žlučí. Jest přirozenosti ohnivé na druhém stupni. Má také při sobě jakousi trpkost, a následkem toho moc rány zavírati, a to jak bylina, tak i její šťáva.

 

Zeměžluč výrazně působí převážně na trávicí ústrojí a všechny jeho choroby. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, činnost jater a zlepšuje trávení, užívá se při chorobách žlučníku a žlučových cest, podporuje látkovou výměnu. Zeměžluč má velmi nepříjemnou a hořkou chuť, proto ji užíváme samostatně a do směsí ji přidáváme v minimálním množství, díky této vlastnosti u kojících žen mění i chuť mateřského mléka a děti jej pak někdy odmítají pít.

 

!při předávkování dochází k pocitům ošklivosti a pocitům dávení!

 

anorexie

 

čaj podporující chuť k jídlu, jednu čajovou lžičku nasekané natě přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 5 - 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 2x denně před hlavním jídlem jeden hrníček (převážně před obědem a před večeří)

 

zácpa

 

čaj z natě, jednu čajovou lžičku nasekané natě přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 5 - 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme 1x denně před jídlem jeden hrníček

 

zánět žaludku

 

čaj z natě, tři čajové lžičky natě přelejeme 500ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, pak přecedíme a denně vypijeme na lačný žaludek jeden hrníček teplého čaje

vaše zkušenosti se zeměžlučí

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.