jírovec maďal (kaštan koňský)

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Kaštany stahují dohromady, suší, stírají a nadýmají, avšak nejsou tak studené přirozenosti jako jiné žaludy, protože sladkost v nich obsažená je patrně jejich horkostí.

 

Kaštan má protizánětlivé účinky, tlumí a odstraňuje otoky, ovlivňuje pružnost a pevnost cév. Dále ho můžeme použít k léčbě hemoroidů, křečových žil, bércových vředů a při zánětu žil, při kožních zánětech a na popáleniny. Také příznivě působí na některé druhy migrén.

 

!květy, plody, kůra i listy kaštanu jsou mírně toxické a ovlivňují funkci hormonů nadledvinky, proto je třeba léčbu občas přerušovat!

 

bolesti zad

 

kaštanový obklad, čerstvé kaštany oloupeme a bílé jádro rozemeleme nebo najemno nastrouháme, naplníme jím nejlépe povlak na malý polštářek nebo plátěný pytlík a přiložíme na bolavé místo

 

revmatismus

 

tinktura z kaštanů, tři hrsti kaštanů oloupeme, nakrájíme nadrobno a napěchujeme do sklenice, vše pak zalejeme 45% alkoholem tak, aby kaštany byly ponořeny, sklenici uzavřeme, necháme louhovat minimálně dva měsíce při pokojové teplotě a občas láhví zatřepeme, pak výluh přecedíme a uložíme v chladu, při potížích potíráme postižené klouby, nepoužívat vnitřně, pouze jako mazání

vaše zkušenosti s kaštanem

Sedlíkovice

Datum: 05.01.2019 | Vložil: fundova

každý rok si jej nakládam pomahá při otoku kolena...jedinečné!!!!!