jírovec maďal (kaštan koňský)

čeleď: jírovcovité (Aesculaceae)

 

Název

 

latinský název: Aesculus hippocastanum L.

lidové názvy: maďal, koňský kaštan, planý kaštan, kaštany

 

Popis

 

Kaštan je mohutný a vysoký strom s rozložitou korunou, může dosáhnout výšky až 30 metrů. Má dlouhé řapíkaté, dlanitě pěti až sedmičetné listy, které jsou na okrajích vroubkovaně pilovité. Rozkvétá na začátku května. Má bílé květy, které jsou uspořádány ve svícnovitých latách a příjemně voní. Plodem je velká ostatná tobolka, uvnitř které je jedno až dvě semena, tzv. kaštan, tobolka po uzrání pukne na 1 - 3 chlopně a kaštan z ní vypadne.

  

Výskyt

 

Kaštan nalezneme téměř všude, běžně je sázen v parcích, alejích a zahradách, ale také zplaňuje a můžeme se s ním setkat v lese, podél cest a polí.

 

Obsažené látky

  

Kůra obsahuje glykosidy a třísloviny. Semeno v čerstvém stavu obsahuje tuk, glykosidy, saponiny, flavonoidy, éterický olej, pektin, škrob, cukr a bílkoviny.

 

Sběr a sušení

  

Květy sbíráme během dubna až května v době plného rozkvětu kolem jedenácté hodiny dopoledne. Semena (kaštany) po dozrání, kdy vypadávají z tobolek, během září a října.  Kůru sbíráme brzy na jaře z malých čerstvých a svěžích větviček. Z květů, kůry i kaštanů vyrábíme pro vnitřní užívání pouze tinktury, protože formou čajů mají nepříjemnou a nestravitelnou chuť. Kůru, květy a kaštany používáme čertsvé, nijak je nesušíme.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Kaštany stahují dohromady, suší, stírají a nadýmají, avšak nejsou tak studené přirozenosti jako jiné žaludy, protože sladkost v nich obsažená je patrně jejich horkostí.

 

Další zpracování

 

tinktura

odvar

kloktadlo

mast

koupele

obklad

esence

 

!květy, plody, kůra i listy kaštanu jsou mírně toxické a ovlivňují funkci hormonů nadledvinky, proto je třeba léčbu občas přerušovat!

 

                       kmen                                                   listy