ostružiník křovitý

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Rubus fruticosus L.

 

Popis

 

Ostružiník tvoří keř s dlouhými poléhavými až plazivými lodyhami, které jsou pokryty ostny. Z lodyhy vyrůstají střídavé 3 - 5 četné řapíkaté listy s pilovitě zubatou čepelí, které jsou na líci krátce chlupaté, na rubu bělavě plstnaté. Jednoleté lodyhy jsou neplodné, na dvouletých a víceletých lodyhách vykvétají v červnu až červenci květy uspořádané v latnaté nebo chocholičnaté květenství s pětičetnou bílou, narůžovělou až nažloutlou korunou. Plodem je černá ostružina, složená z více než 20 malých peckoviček.

 

Výskyt

 

Ostružiník roste v lesních křovinách a mýtinách, na kamenitých a křovinatých stráních, v příkopech, u starých zdí, podél cest a v pobřežních houštinách.

 

Obsažené látky

 

Listy obsahují třísloviny, flavonoidy, silice, organické kyseliny, inosit, barviva a pektin. Plody obsahují vitamín B a C, antokyany, karotenoidy, organické kyseliny, cukry, pektin a slizy.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme mladý list bez řapíku od května do června před rozkvětem rostliny mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne, který sušíme v suché a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě ihned po sběru, protože se snadno zapařuje. Umělým teplem sušíme listy při maximální teplotě 50°C. Správně usušené listy mají zelenou barvu. Skladujeme je ve vzduchotěsné nádobě. Plody sbíráme k přímé konzumaci nebo pro kuchyňskou úpravu do kompotů, marmelád, na výrobu vína a do koláčů.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Ostružina jest přirozenosti studené a suché, moci svírající, avšak mezi jednotlivými částmi ostružiny  jsou rozdíly, neboť listí, zvláště první, má podstatu zemitou a vodnatou, a proto chladí a trochu málo dohromady stahuje a svírá. Plody, pokud jsou ještě nezralé a trpké, velice suší, studí a svírají, zralé pak a sladké dostávají mírnou horkost, ačkoli přece stahují. Květ je stejné moci jako zralé plody, kořen stahuje a svírá.

 

Další zpracování

  

čaj

kloktadlo

koupele

obklad

tinktura

odvar

víno

 

!při předávkování nebo při dlouhodobém užívání může vzniknout zácpa!

 

              keř ostružiníku                                           list