vachta trojlistá 

čeleď: vachtovité (Menyanthaceae)

 

Název

 

latinský název: Menyanthes trifoliata L.

lidové názvy: hořký jetel, třírožka, vodní jetel, třílistník, bobřek, drštky, limonka

 

Popis

 

Vachta je vytrvalá bahenní rostlina, má silný plazivý oddenek, který je článkovaný, šupinatý a rozvětvený, uvnitř má provzdušňovací dutinu. Z oddenku vyrůstá asi 15 - 30 cm vysoká bezlistá lodyha s koncovým hroznem srostloplátečných bleděrůžových nebo bílých květů. Má dlouze stopkaté, trojčetné, podlouhle vejčité, celokrajné a lehce vykrajované listy. Květy mají pětidílný kalich a nálevkovitou korunu, která je do poloviny rozdělena v pět třásnitých cípů . Plodem je jednopouzdrá, mnohosemenná, vejčitá tobolka, pukající dvěma chlopněmi. Vachta se rozmnožuje především pomocí oddenků. Kvete v květnu a červnu.

  

Výskyt

 

Vachta roste na vlhkých lukách, v nížinách, rašeliništích, v příkopech, na březích řek a rybníků a v močálech od nížin do hor. Jedná se o ohrožený a chráněný druh. Pro farmaceutické účely se k nám bylina dováží.

 

Obsažené látky

 

Glykosidní hořčiny, flavonoidy, hyperosid, rutin, trifoliosid, třísloviny, organické kyseliny (v podobě esterů), saponiny, pektin, vitamin C, sacharidy, silice, alkaloidy gentiánového typu, organicky vázaný jód, fytoncidy a minerální látky.

 

Sběr (pouze informativní charakter)

 

Sbírají se list v době květu od května do června. Listy se odstřihávají, aby nedošlo k vytažení kořenů. Při sběru je nutné ponechat některé listy a rostliny nedotčené. Nasbírané listy se rychle suší nejlépe umělým teplem při maximální teplotě 50 °C. Při pomalém sušení listy zčernají. Správně usušené listy jsou bez zápachu a mají silně hořkou chuť, uchovávají se ve skleněné a dobře utěsněné nádobě v suchu a temnu.

 

Další zpracování

 

prášek

tinktura

nálev

odvar

výluh za studena

 

!vachta není vhodná pro těhotné a kojící ženy, dále by ji neměli užívat lidé trpící překyselením žaludku, nedoporučuje se dlouhodobé užívání, může způsobit otravu!