puškvorec obecný

čeleď: áronovité (Araceae)

 

Název

 

latinský název: Acorus calamus L.

lidové názvy: proškorec, šišvorec, prsní koření, prsní kořen, akorum, nejedlík, prskořen, tatarák

 

Popis

 

Puškvorec je vytrvalá rostlina s úzkými mečovitými listy a s drobnými zelenými květy uspořádanými ve štíhlých palicích, které později získají světlehnědou barvu. Puškvorec může dosáhnout i výšky přes 1 m. Má silně aromatický, dužnatý, rozvětvený, žlutozelený a plazivý oddenek, který je až 3 cm silný a někdy i více než 50 cm dlouhý, na lomu je oddenek bílý a houbovitý. Z oddenku vrůstají trojhranné, na bázi červené stvoly. Kvete v červnu a červenci žlutozelenými drobnými květy. V naši podmínkách plody nedozrávají, proto se puškvorec množí pouze vegetativně.

 

Výskyt

 

Puškvorec není naše původní rostlina, ale pochází z východní Indie a Číny. U nás roste na mělkých bahnitých březích rybníků a říčních ramen, ve stojatých vodách, močálech a vlhkých příkopech. Díky necitlivým zásahům do vodních toků se u nás puškvorec stává rostlinou ohroženou.

 

Obsažené látky

  

Oddenek obsahuje silici, asaron, kafr, korneol, proazuleny, hořčiny, třísloviny, cholin, vitamín C, slizy, glykosidy, cukry a pryskyřici.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme oddenek bez kořenů a listů během listopadu, března a dubna. Nejkvalitnější oddenek poskytuje podzimní sběr z dvou až tříleté rostliny. Oddenky pečlivě omyjeme, rozřežeme je na 20 - 30 cm dlouhé kousky, které podélně rozřízneme a neloupané je sušíme umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Oddenky puškvorce sušíme odděleně od ostatních bylin, protože jsou silně aromatické. Dobře usušený oddenek je silně aromatický, má hořkou kořennou chuť, láme se, má zřetelné jizvy po kořenech a listech a má šedo až červenohnědou barvu. Usušené oddenky skladujeme ve vzduchotěsných skleněných nádobách, po 18 měsících začíná kvalita oddenků prudce klesat, proto je již potom neužíváme.

   

Přirozenost, moc a účinek

 

Puškvorec je přirozenosti horké a suché na třetím stupni, zřeďuje, rozhání, zahřívá, vyčišťuje, rozpouští, zažívá, otvírá a stírá (odtraňuje).

 

Další zpracování

 

čaj

prášek

tinktura

kandovaný oddenek

odvar

likér

kloktadlo

inhalace

olej

mast

koupele

 

!oddenek puškvorce není vhodný pro dlouhodobé užívání, čerstvý oddenek může vyvolat zvracení!