jahodník obecný

čeleď: růžovité  (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Fragaria vesca L.

lidové názvy: červené jahody, jahody, zemnice

 

Popis

 

Jahodník je vytrvalá rostlina, dorůstá výšky kolem 20 cm. Má trojčetné pilovité a dlouze řapíkaté listy, jejich postranní lístky jsou skoro přisedlé. Listy jsou na rubu hedvábně stříbřitě chlupaté a světle šedozelené, svrchu pak světle zelené. Oddenek je větvený, šikmý a hnědě zbarvený s plazivými, v uzlinách, kořenujícími výhonky, kterými se jahodník vegetativně rozmnožuje. Lodyha je přímá  s přízemní listovou růžicí. Květy jsou pětičetné, bílé a drobné, tvoří vrcholičnatá květenství. Kvete od května do června. Plodem je souplodí známé jako červená jahoda, dozrává během června a července a jde lehce odtrhnout od číšky, na které jsou nazad ohnuté kališní lístky.

 

Výskyt

 

Jahodník roste na slunných stráních, lesních pasekách, podél lesních cest, ve smíšených lesích a na mezích.

 

Obsažené látky

  

Listy obsahují třísloviny, vitamín C, flavonoidy, silice, sliz, kvercetin a draslík. Plody pak obsahují kyselinu salicylovou, organické kyseliny, cukry, vitamín C, pektiny, antokyany, fragarin a třísloviny.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme listy s řapíky v době květu od května do června pouze z planě rostoucího jahodníku, pěstované druhy jsou bezcenné. Listy sbíráme ráno, nejlépe kolem sedmé hodiny a sušíme je přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech ve vrstvách až do 10 cm. Umělým teplem sušíme listy při maximální teplotě 40°C. Dobře usušené listy jsou bez zápachu a mají trpkou, slabě slizovitou a nahořklou chuť. Usušené listy skladujeme v tmavé a vzduchotěsné skleněné nádobě.

Plody sbíráme nejlépe dopoledne po opadnutí rosy nebo k večeru, kdy mají nejsilnější aroma. Sbíráme je do košíků, aby se nezapařily, používáme je čerstvé nebo k zavařování.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Jahody jsou přirozenosti studené a suché, moci svírající. Jsou užitečné lidem s příliš horkým žaludkem a ledvinami, neboť znamenitě svlažují a hasí žízeň.  

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

bylinné směsi

obklad

čerstvé plody

kloktadlo

tinktura

 

!čerstvé jahody mohou vyvolat alergii!

 

               list jahodníku