pohanka obecná  

čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)

 

Název

 

latinský název: Fagopyrum esculentum Moench.

 

Popis

 

Pohanka je jednoletá rostlina s lysou, zřídka pýřitou lodyhou. Dorůstá až půlmetrové výšky. Během zrání její lodyha obvykle zčervená. Listy jsou dlouze řapíkaté, srdčitě trojúhlé, celokrajné a špičaté. Květy, které vytváří úžlabní laty, jsou dlouze stopkaté, husté a krátké, zelenobílé a červeně tečkované. Plodem jsou hranaté nažky, které známe jako pohanku.

 

Výskyt

 

Pohanka se volně v přírodě nevyskytuje. Je to pěstovaná kulturní rostlina.

 

Obsažené látky

 

Vláknina, rutin, vitamíny skupiny B, vitamín E, draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, měď, mangan, zinek, cholin, bílkoviny a fagopyrin.

 

Sběr a sušení

 

Pohanku můžeme pěstovat na zahrádce. Rostlina je bohatě medonosná a roste velmi rychle. Sklízet ji můžeme již 3 týdny po zasetí. Pohankové nažky jsou hodnotnou potravinou s dostatkem vlákniny. Léčebně využíváme především kvetoucí nať a slupky.

Sbíráme nať v době květu, dříve než rostlina začne vytvářet plody.  Nať sušíme umělým teplem při teplotách mezi 100 - 130°C. Sušení musí probíhat rychle, aby si rostlina zachovala co nejvyšší obsah rutinu. Skladujeme ji ve vzduchotěsných tmavých a skleněných nádobách, aby nenavlhla.

 

Další zpracování

 

čaj

prášek

bylinné směsi

tinktura

 

!pohanka obsahuje fagopyrin, který způsobuje přecitlivělost na světlo (fagopyrismus), tato reakce se vyskytuje spíše ve veterinární medicíně, v humánní medicíně nejsou nikdy podávány tak vysoké dávky pohanky, aby mohly fagopyrismus u člověka vyvolat!