pohanka obecná 
čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)
Název
latinský název: Fagopyrum esculentum Moench.
Popis
Pohanka je jednoletá rostlina s lysou, zřídka pýřitou lodyhou. Dorůstá až půlmetrové výšky. Během zrání její lodyha obvykle zčervená. Listy jsou dlouze řapíkaté, srdčitě trojúhlé, celokrajné a špičaté. Květy, které vytváří úžlabní laty, jsou dlouze stopkaté, husté a krátké, zelenobílé a červeně tečkované. Plodem jsou hranaté nažky, které známe jako pohanku.
Výskyt
Pohanka se volně v přírodě nevyskytuje. Je to pěstovaná kulturní rostlina.
Obsažené látky
Vláknina, rutin, vitamíny skupiny B, vitamín E, draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, měď, mangan, zinek, cholin, bílkoviny a fagopyrin.
Sběr a sušení
Pohanku můžeme pěstovat na zahrádce. Rostlina je bohatě medonosná a roste velmi rychle. Sklízet ji můžeme již 3 týdny po zasetí. Pohankové nažky jsou hodnotnou potravinou s dostatkem vlákniny. Léčebně využíváme především kvetoucí nať a slupky.
Sbíráme nať v době květu, dříve než rostlina začne vytvářet plody. Nať sušíme umělým teplem při teplotách mezi 100 - 130°C. Sušení musí probíhat rychle, aby si rostlina zachovala co nejvyšší obsah rutinu. Skladujeme ji ve vzduchotěsných tmavých a skleněných nádobách, aby nenavlhla.
Další zpracování
čaj
prášek
bylinné směsi
tinktura
!pohanka obsahuje fagopyrin, který způsobuje přecitlivělost na světlo (fagopyrismus), tato reakce se vyskytuje spíše ve veterinární medicíně, v humánní medicíně nejsou nikdy podávány tak vysoké dávky pohanky, aby mohly fagopyrismus u člověka vyvolat!