mařinka vonná

čeleď: mořenovité (Rubiaceae)

 

Název

 

latinský název: Galium odoratum (L.) Scop. - synonymum Asperula odorata L.

lidové názvy: mařenka, božec, voňavý svízel, valdmajstr, asparelka, asparulka, bylina májová, drobňava, lipkavec, marunka májová, marynka vonná, mařena, planá mořena, voňavka, svízel vonný

 

Popis

 

Mařinka je vytrvalá rostlina 10 - 30 cm vysoká. Má slabé větvené oddenky s četnými přímými čtyřhrannými lodyhami a s bohatými nepravými přesleny lysých kopinatých listů s drsným okrajem a krátkou osinkou na špičce. Na koncích lodyh vyrůstá vidlanovitá lata s drobnými bílými kvítky. Květy mají trubkovitě zvonovité a do poloviny rozeklané čtyřcípé koruny a jsou oboupohlavné. Plodem je kulatá dvojnažka se štětinkovitými háčky, které se přichytávají k srsti zvířat a také na oděv člověka. Kvete od května do června a při pomačkání a sušení silně voní kumarinem.

 

Výskyt

 

Mařinka často tvoří souvislé porosty na rozsáhlých plochách. Roste především v bukových a habrových lesích . Dává přednost kyselejším půdám a stinným listnatým lesům.

 

Obsažené látky

 

Kumarin, terpenický glykosid asperulosid, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, vitamín C, silice a amid kyseliny nikotinové.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nať  krátce před rozkvětem nebo na počátku květu během května a června, nejlépe kolem poledne. Mařinku sbíráme opatrně, protože se snadno vytrhává ze země i s kořeny, proto ji raději žneme srpem nebo stříháme těsně nad zemí. Sušíme ji rychle, nejlépe umělým teplem, při maximální teplotě 35°C. Přirozeným teplem ji sušíme ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech a při sušení ji obracíme. Dobře usušená rostlina má původní barvu, hořce kořenitou chuť a voní kumarinem. Skladujeme ji v dobře uzavřených vzduchotěsných tmavých sklenicích.

 

Další zpracování

 

víno

obklady

koupele

výluh

nálev

tinktura

 

!kumarin obsažený v mařince způsobuje při jednorázovém překročení dávky silnou bolest hlavy, závratě a pocity na zvracení, při dlouhodobém podávání je ohrožena funkce jater, může dojít k zástavě dechu!

 

                                                 listy a květy