borůvka černá (brusnice borůvka)

čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)

 

Název

 

latinský název: Vaccinium myrtillus L.

lidové názvy: černé jahody, borůvčí, hafera, myrtovka, černice, čičoretka, jahůdky myrtové, žáví

 

Popis

 

Borůvka tvoří hustě rozvětvené nízké keříky, 10 - 40 cm vysoké, s hustou sítí kořenů a podzemních výběžků. Má okrouhlé vejčité, a v mládí šťavnatě zelené, listy, které jsou střídavé, opadavé, přisedlé, blanité a mírně pilovité. Bledě zelenavě růžové baňkovité a jednolité květy jsou velké asi 4 mm a rozkvétají během května a června. Plodem jsou modročerné mnohosemenné bobule dozrávající  od července do září, které mají tmavě červenofialovou šťavnatou dužinu nakysle sladké chuti.

 

Výskyt

 

Borůvka tvoří rozsáhlé přízemní porosty ve vlhčích jehličnatých a smíšených lesích od nížin až do horského pásma, roste také na rašeliništích. Vyhledává kyselé humózní půdy, nemá ráda půdy vápencové.

 

Obsažené látky

  

Listy obsahují flavonoidy, třísloviny, glukokininy, organické kyseliny, tanin, éterický olej, sliz, pryskyřice a myrtillin. Plody pak obsahují organické kyseliny, tuky, pektin, pektosu, třísloviny, glykosidy, cukry, karoteny, anthokyany, mangan a vitamíny.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme zralé, tmavě zelené listy nebo celé vršky natí s listy před rozkvětem rostliny, kdy listy obsahují nejvíce účinných látek. Listy a nať sušíme přirozeným teplem nebo teplem umělým ve vrstvách  do 5 cm, umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Dobře usušené listy si zachovávají původní barvu a jsou bez pachu. Plody sbíráme od července do srpna a sušíme je umělým teplem při maximální teplotě 60°C, plody skladujeme v dobře uzavřené vzduchotěsné nádobě, aby nezplesnivěly. Dobře usušené plody jsou bez pachu se slabě svíravou a nakysle sladkou chutí.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Borůvky jsou přirozenosti studené, suché a tedy zemité. Moc mají trpkou a utvrzující. 

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

víno

kompot

čerstvá šťáva

sušené plody

tinktura

kloktadlo

 

                                                    borůvčí