jmelí bílé

čeleď: ochmetovité (Loranthaceae)

 

 

Název

 

latinský název: Viscum album L.

lidové názvy: mejlí, omelí, gmejl, mýlí

 

Popis

 

Jmelí roste jako stálezelená parazitická rostlina v korunách stromů, kde jeho keříčky tvoří kulovité trsy, které jsou zakořeněny v kůře větví a mohou mít v průměru i přes půl metru. Kořeny, zvané haustoria, jsou pohrouženy do kůry větví, ze kterých jmelí čerpá vodu s minerálními látkami, které potom v průběhu fotosyntézy přetváří ve vlastní asimiláty.  Z části se jmelí vyživuje prostřednictvím vlastních zelených listů. Listy jsou kožovité, žlutozelené, kopisťovité a celokrajné dlouhé až 5 cm a 2 cm široké. Větvičky jsou větvené, snadno lámavé a článkované, každý rok naroste jeden článek, takže je možné určit stáří rostliny. V úžlabí větviček vyrůstají drobné jednopohlavné zelenavé a nevýrazné květy. Plodem je špinavě bílá bobule dozrávající v prosinci.

 

Výskyt

 

Jmelí roste nejčastěji v korunách borovic, jedlí, smrků a akátů, ale i jiných stromů jako lip a javorů.

 

Obsažené látky

 

Větvičky a listy obsahují alkaloidy, saponiny, třísloviny, cholin, acetylcholin, histamin, pryskyřice (viscotoxin), organické kyseliny, flavonoidy, triterpeny, aminokyseliny a fenylové sloučeniny.  

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme větvičky během celého roku, ale jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci kolem deváté hodiny ráno má nejvyšší obsah léčivých látek. Za nejkvalitnější jmelí je považováno jmelí jabloňové, hlohové, dubové a borovicové. Jmelí topolové vzhledem k jeho vysoké toxicitě nesbíráme, stejně tak nesbíráme a nesušíme ani plody. Sběr jmelí je vzhledem k jeho nedostupnosti poměrně náročný a nebezpečný. Většinou se ze stromů pomocí háků shazují celé keříky, ze kterých sdrhujeme listy. Listy sušíme umělým teplem při maximální teplotě 40°C nebo přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti ve slabých vrstvách nebo celé keříky zavěšené ve svazečcích na šňůrách, ze kterých sdrhujeme listy až po usušení. Dobře usušené listy mají žlutavě až olivově zelenou barvu a slabý charakteristický pach. Při sběru musíme být opatrní, abychom jmelí nezaměnili za ochmet lékařský, který je jedovatý a od jmelí se liší tím, že je opadavý a má žluté listy a květy. Roste pouze na dubech.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Jmelí zahřívá, obměkčuje, k sobě přitahuje a je víc peprné, nežli horké.  

 

Další zpracování

 

čaj

prášek

výplachy

koupele

výluh

tinktura

 

!jmelí obsahuje toxické látky, jeho dlouhodobé užívání nebo překračování doporučených dávek může způsobit otravu!

 

 

                                      uschlé keříčky jmelí