ořešák královský (ořech vlašský)

čeleď: ořešákovité (Juglandaceae)

 

Název

 

latinský název: Juglans regia L.

lidové názvy: křapák

 

Popis

 

Ořešák je statný a vysoký jednodomý strom dosahující výšky až 25 m. Listy jsou lichozpeřené, složené z 5 - 9 podlouhle eliptických, celokrajných a lysých lístků.  Samčí květy tvoří zelené, až 10 cm dlouhé jehnědy, samičí květy vyrůstají až po pěti květech na vrcholcích nejmladších letorostů. Plodem je vejcovitá peckovice se zeleným dužnatým obalem (oplodím). Ořešák kvete během dubna a května, plody (ořechy) dozrávají během září a října, kdy oplodí  puká a uvolňuje ořech s jedním laločnatým semenem. Semena jsou silně olejnatá.

  

Výskyt

 

Planě se ořešák vyskytuje v jihovýchodní Evropě a přední Asii, v našich podmínkách se vysazuje uměle jako okrasný a užitkový strom.

 

Obsažené látky

 

Listy i oplodí obsahují třísloviny, hořčiny, silici, juglon, flavonoidy, mesoinosid, karotenoidy a vitamín C. Semena ořechů obsahují tuky, fosfor, vápník a železo.

  

Sběr a sušení

 

Během června a července sbíráme mladé listy bez řapíků kolem desáté hodiny dopoledne a během srpna a září zelené oplodí. Listy i oplodí musíme po sběru rychle usušit, jinak zhnědnou, proto je sušíme umělým teplem při maximální teplotě 50°C.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Složení ořechů je horké na prvním a suché na druhém stupni, ačkoli obsahují v sobě i něco vlhkosti, suché ořechy jsou však o něco více horké, nežli ořechy nové a čerstvé. Zevní slupka zelená, listí a kůra stahují dohromady.

 

ořešák královský v čínské medicíně.pdf (327,2 kB)

 

Další zpracování

 

koupel

odvar

kloktadlo

obklad

výplachy

čaj

tinktura

víno

olej