chrpa polní - modrá

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Cyanus segetum Hill.

lidové názvy: jesenec, modráček, charba, modrák

 

Popis

 

Chrpa je jednoletá rostlina (letnička), která může dosáhnout výšky až 90 cm. Má rozvětvenou lodyhu s přisedlými střídavými listy. Listy jsou měkké, čárkovité až kopinaté a celokrajné. Na koncích větviček vyrůstají modré květy, které jsou trubkovité a rozeklané a tvoří květenství úborů. Květy mají v průměru 2 - 3 cm. Kvete od června do září. Plodem jsou nedělené a celokrajné nažky.

 

Výskyt

 

V minulosti byla chrpa vzácnou rostlinou díky masivnímu používání herbicidů. V současné době se chrpa začíná vyskytovat hojněji, protože se jedná převážně o polní rostlinu, roste hlavně na polích a na krajích polí, mimo pole se s ní můžeme zřídka setkat ještě na suchých mezích, podél cest a na slunných stráních, lesních mítinách a v suchých příkopech.

 

Obsažené látky

  

Květ obsahuje antokyanové glykosidy, hořčiny, saponiny, apigenin, cyanin a minerální látky.

 

Sběr a sušení

  

Sbíráme květ (můžeme s kalichem i bez kalicha) během června a července, nejlépe ráno kolem osmé hodiny za slunečného dne. Nasbírané květy ihned sušíme, můžeme umělým teplem, kdy teplota nesmí přesáhnout 35°C, nebo teplem přirozeným na sušících platech v jedné vrstvě ve vzdušné suché a tmavé místnosti.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Chrpa je přirozenosti studené a suché na druhém stupni.

 

Další zpracování

 

nálev

čaj

odvar

tinktura

obklad

 

                       lístky