konopí seté

čeleď: konopovité (Cannabaceae)

 

Název

 

latinský název: Cannabis sativa L.

 

Popis

 

Konopí je jednoletá dvoudomá rostlina (letnička). Může dorůst až do výšky 4 metrů. Má silnou vláknitou lodyhu s řidšími listy, kdy dolní listy jsou někdy vstřícné, ostatní střídavé. Listy mají 5 - 9 dlanitěsečných čepelí. Bílé, nažloutlé nebo béžové květy vyrůstají ve vrcholičnatých latách u samčích rostlin, u samičích rostlin vyrůstají květy v úžlabí listů u stonků. Jsou to rostliny větrosnubné. Plodem je hladká nažka známá jako ptačí zob.

  

Výskyt

  

Konopí seté je pěstovaná rostlina, která málokdy zplaňuje. Pěstuje se převážně na polích ve velkém k technickým účelům. Konopí je na pěstování nenáročná rostlina, dává přednost neutrální až mírně kyselé hlinité půdě s dostatkem vody a dusíku.

 

Obsažené látky

  

V semenech bílkoviny, vitamín E, enzymy, hodnotný olej, cholin a trigonellin. V celé rostlině tetrahydrocannabinol v nepatrném množství, cannabidiol, cholin, trigonellin, stopy kumarinu, seskviterpen, jablečná a šťavelová kyselina a pektany.

 

Sběr a sušení

 

Konopí sklízíme na podzim během září a října. Můžeme ho sklízet jako celou rostlinu (nať), kterou zavěsíme v suché a větrané místnosti, nebo můžeme sklízet pouze jeho jednotlivé části (listy, semena). Konopí dobře sesychá, takže jej můžeme sušit přirozeným teplem. Za nepříznivých podmínek i teplem umělým, kdy by teplota neměla přesahnout 40°C.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Konopí zahřívá a suší na druhém stupni a jest moci ztenčující, ačkoli někteří z učených tvrdí, že více chladí než zahřívá.

 

konopí seté v čínské medicíně.pdf (276 kB)

 

Další zpracování

 

odvar

čaj

prášek

koupel

mast

olej

tinktura

 

                                           listy a části rostliny