konopička bledožlutá

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Galeopsis segetum (Necker) Dostál

lidové názvy: konopice

 

Popis

 

Konopička je jednoletá rostlina, dorůstající výšky 20 až 50 cm. Má měkce pýřitou, bohatě větvenou lodyhu a vstřícné, podlouhle vejčité a na okrajích zoubkované listy. Květy mají pětizubý kalich a žlutobílou korunku. Kvete od června do konce srpna. Plodem jsou čtyři tvrdky.

 

Výskyt

 

Konopička roste na kamenitých a písčitých půdách, v remízcích a na suchých místech. Není příliš rozšířená.

 

Obsažené látky

 

Kyselina křemičitá, křemičitany, třísloviny, saponiny, glykosidy, silice, pektiny, éterický olej, flobafen a minerální látky

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať od června do srpna, nejlépe z mladých rostin. Ze vzrostlých rostlin sbíráme vršky nebo postranní větve. Sbíraná rostlina by neměla mít silnější lodyhu než 5 mm. Sušíme ji ve vdušné a suché místnosti na sušících platech v načechrané vrstvě do 20 cm nebo zavěšenou na šňůře. Pokud sušíme konopičku na platech, musíme ji obracet, protože je náchylná k zapaření. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 45°C. Dobře usušená rostlina si uchovává původní barvu a nesmí být odkvetlá. Protože rychle plesniví, uchováváme ji ve vzduchotěsných a tmavých skleněných nádobách.

  

Další zpracování

 

koupel

výplach

odvar

čaj

prášek

tinktura

 

!obsahové látky v konopičce nejsou ještě zcela probádány, proto při jejím užívání nepřekračujeme doporučené dávky ani dobu léčby; zatím nebyly prokázány toxické účinky!