pelyněk černobýl

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Artemisia vulgaris L.

lidové názvy: pelun, peluň

 

Popis

 

Černobýl je vytrvalá a rozvětvená rostlina, která může dorůst do výšky až 1,5 m. Má tuhé, hranaté, větvené lodyhy, které vyrůstají v trsech. Dolní listy jsou řapíkaté, peřenodílné, 10 - 15 cm dlouhé, horní listy jsou menší, přisedlé a peřenoklanné, listy v květenství jsou jednoduché a kopinaté. Všechny listy jsou zespodu bíle plstnaté. Květy jsou drobné a nenápadné, mají žlutou, hnědožlutou nebo hnědočervenou barvu a tvoří laty. Kvete od července do září. Rostlina nepříjemně páchne. Plodem jsou neochmýřené nažky.

 

Výskyt

 

Černobýl roste podél cest a plotů, v příkopech, na náspech, na rumištích a pastvinách.

 

Obsažené látky

 

Glykosidické hořčiny, silice s thujonem, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, inulin, slizy a minerální soli.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať v délce cca 50 cm od vrcholu rostliny v období od července do září za slunného a suchého počasí těsně před rozkvětem nebo na počátku květu. Stonky by neměly být silnější než 5 mm. Můžeme také sbírat pouze list s květem, který získáme sdrháváním z uřezané lodyhy. Černobýl můžeme sušit přirozeným teplem zavěšený v kytici na šňůře ve vzdušné a suché místnosti nebo rozprostřený na sušících platech ve vrstvách do 15 cm, tehdy ho ale musíme obracet. Pokud ho sušíme umělým teplem, teplota nesmí přesáhnout 40°C. Nesmí se sušit společně s ostatními rostlinami, které by načichly hořčinami. Dobře usušená rostlina je lahodně aromatická, slabě hořké a kořenité chuti. Účinky černobýlu jsou slabší než u pelyňku pravého.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Pelyněk jest přirozenosti horké na druhém, a suché dokonale na prvním stupni. Mocí svou otvírá, vyvádí, ztenčuje, rozděluje a roznáší. Je také subtilné a pronikavé podstaty.

 

pelyněk černobýl v čínské medicíně.pdf (334 kB)

 

Další zpracování

 

prášek

čaj

víno

tinktura

nálev

extrakt

 

!neužívat dlouhodobě, obsahuje toxický thujon, pelyněk není vhodný pro těhotné a kojící ženy!

 

                                               stonky s listy