celík zlatobýl

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Solidago virgauera L.

lidové názvy: hadí truňk, vysoký traňk, čelík, svalík prostřední, svalník, celník, zlatobejl, zlatý prut

 

Popis

 

Celík je vytrvalá rostlina se silným a krátkým kořenem, dorůstající výšky 60 - 100 cm . Lodyha je přímá, nevětvená, ve spodní části nafialovělá se střídavými listy. Přízemní listy jsou obvejčité až obkopinaté. Dolní lodyžní listy jsou eliptické, zašpičatělé a pilovité, horní pak menší, drobně zubaté až celokrajné, kopinaté a přisedlé. Má zlatožluté úbory, které tvoří hroznovitá květenství v dlouhé a úzké latě, dlouhá  7 - 18 mm. Pro květní úbory je charakteristický víceřadý válcovitý zákrov tvořený čárkovitě kopinatými listeny s kožovitým lemem. Žluté koruny se skládají z 6 - 12 jazykovitých kvítků, středový terč z 10 - 30 kvítků trubkovitých. Kvete od července do října. Plodem jsou chlupaté nažky s jednoduchým chmýrem.

 

Výskyt

 

Celík vyhledává slunná místa, hlavně mítiny, stráně, paseky a světlé lesy s neutrálními a kyselými humózními půdami. V současné době však z naší přírody pomalu mizí.

 

Obsažené látky

 

Flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz a silice.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nať od července do října, nejlépe těsně před rozkvětem mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne (nedodržení doby sběru má za následek ztrátu až 60% účinnosti rostliny), kterou uřezáváme v polovině výšky rostliny. Nať sušíme nejlépe ve svazečcích přirozeným teplem na sušící šňůře ve vdušné  a suché místnosti, umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 35°C. Sušení musí probíhat rychle, aby si rostlina zachovala původní barvu. Dobře usušená rostlina je bez pachu se slabě svíravou chutí, nesmí obsahovat stonky silnější než 5 mm a překvetlé úbory nebo chmýří. Skladujeme ji ve vzduchotěsných tmavých a skleněných nádobách, aby nenavlhla.

U celíku hrozí záměna se starčekem (převážně hajním), který je považován za jedovatý a karcinogenní, proto si před vlastním sběrem necháme rostlinu prohlédnout odborníkem, protože rozdíl mezi zlatobýlem a starčekem je hlavně ve stavbě květu.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Celík jest přirozenosti horké a suché na druhém stupni. Má moc otvírající, ztenčující a rozpouštějící.

 

Další zpracování

 

čaj

bylinné směsi

mast

obklad

kloktadlo

tinktura

odvar

 

!vnitřně by se zlatobýl neměl příliš užívat samostatně, protože jeho předávkování nebo dlouhodobé užívání může podráždit ledviny, ideální je užívání ve směsích!

 

listy 

celé rostliny