sporýš lékařský

čeleď: sporýšovité (Verbenaceae)

 

Název

 

latinský název: Verbena officinalis L.

 

Popis

 

Sporýš je vytrvalá rostlina. Má tuhou a přímou lodyhu, která je čtyřhranná, drsná a v horní polovině větvená. Dorůstá do výšky 0,5 m.  Listy jsou vstřícné, dolní listy pak řapíkaté, podlouhlé a dvakrát peřenosečné, horní listy jsou přisedlé, podlouhle kopinaté, celokrajné nebo vroubkované. Drobné květy tvoří listenaté klasy, květy mají trubkovitý kalich, nestejně pětiuštý a řepicovitou světle růžovou korunu. Plodem jsou čtyři tvrdky.

 

Výskyt

 

Sporýše můžeme nalézt na mezích, pastvinách, na pustých místech, skládkách a na rumištích. Dává přednost vlhkým až vysýchavým místům s humózní, zásaditou i neutrální písčitohlinitou půdou. Má rád teplo.

 

Obsažené látky

 

Monoterpenový glykosid verbenalin, sliz, hořčiny, třísloviny, saponiny a ketonickou silici

  

Sběr a sušení

 

Sbíráme celou kvetoucí nať  od konce června do srpna kolem poledne. Rostlinu sušíme na vzdušném a suchém místě zavěšenou v kyticích na šňůrách nebo rozprostřenou na sušících platech, umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 35°C. Sporýše skladujeme ve skleněných uzavíratelných nádobách, nejlépe na suchém, chladnějším a tmavém místě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Celá bylina je velmi hořká, a proto musí býti složení horkého a suchého. Má moc stírající, ztenčující, otvírající a rozrážející.

 

Další zpracování

 

kloktadlo

obklad

čaj

balzám

tinktura

odvar

 

!sporýš není vhodný pro dlouhodobé podávání ve vyšších dávkách, také ho neužíváme v době těhotenství!