máta peprná

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Mentha piperita L.

lidové názvy: větrová zelina, větrové koření, nátkové koření, fefrminc, balšám, pepřová máta, větrová bylina

 

Popis

 

Máta je vytrvalá rostlina, vysoká 50 - 80 cm, s dřevnatým oddenkem a podzemními i nadzemními výběžky s pupeny. Lodyhy jsou vysoké, čtyřhranné, lysé až ochlupené, na koncových lichopřeslenech vyrůstají světle fialové nebo narůžovělé květy, které tvoří květenství válcovitého klasu. Květy mají pětizubý trubkovitý a na okrajích řasnatý kalich a bledě nachovou nebo růžovou čtyřcípou korunku. Z koruny vyčnívá čnělka s dvojklannou bliznou a v koruně jsou ukryté čtyři tyčinky. Listy jsou tmavě zelené a stejně jako lodyhy i nafialovělé, dlouze řapíkaté, kopinaté a zubovité. Rostlina vydává silnou mentolovou vůni. Kvete od června do srpna. Plodem jsou vejčité nahnědlé tvrdky. Máta se rozmnožuje podzemními výhonky.

 

Výskyt

 

Máta peprná je křížencem máty vodní a máty klasnaté a ve volné přírodě se vyskytuje zřídka. Pěstuje se převážně ve velkém na polích. Dává přednost lehčím humózním půdám s dostatkem vláhy a světla v teplejších oblastech.

 

Obsažené látky

 

Silice obsahující mentol, menton, sabinen, mentofuran, piperiton, třísloviny, hořčiny, estery s kyselinou octovou a valerovou a flavonové glykosidy.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nať nebo pouze list těsně před rozkvětem od června do srpna kolem desáté hodiny dopoledne za suchého počasí.  Máta se rychle zapařuje, proto ji dáme sušit co nejdříve. Mátu můžeme sušit umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Přirozeným teplem ji sušíme v tmavé a vzdušné místnosti na sušících platech v jedné vrstvě ideálně při teplotě 20 - 30°C. Dobře usušená rostlina si uchovává svoji původní barvu a charakteristický mentolový pach. Zhnědlé části jsou bezcenné, proto je nepoužíváme k dalšímu upotřebení.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Máta je přirozenosti horké a suché na počátku třetího stupně. Moc má svírati a utvrzovati, chuti je trochu hořké.

 

Další zpracování

 

čaj

likér

olej

odvar

inhalace

koupele

nálev

tinktura

prášek

mast

kloktado

odvar

 

!máta se nedoporučuje k dlouhodobému užívání, při předávkování může dojít k pocitům ošklivosti, k celkové slabosti a křečím, také k poruchám krevního obrazu, nesmí se používat při vysokém krevním tlaku!

 

                 celá rostlina                                               list