dub letní

čeleď: bukovité (Fagaceae)

 

Název

 

latinský název: Quercus robur L.

lidové názvy: křemelák, letňák

 

Popis

 

Dub letní je vysoký a statný strom, dosahuje výšky až 40 m. Koruna je rozložitá a nepravidelná s křivolakými větvemi. Má hrubě rozbrázděnou, rozpukanou a hnědou až černošedou kůru, mladá kůra je stříbřitě šedá až nahnědlá a lesklá. Listy jsou tuhé, kožovité, krátce řapíkaté a peřenolaločné, u řapíku vykrojené nebo uťaté. Samčí květy tvoří převislé, až 4 cm dlouhé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy, samičí květy vyrůstají po dvou až pěti na jarních letorostech na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě v číškách. Kvete od května do června. Plodem jsou žaludy - nažky uložené ve zdřevnatělé číšce.

 

Výskyt

 

Dub vyhledává spíše zásadité půdy, roste osaměle i ve společenstvích, od nížin do podhůří, v původních doubravách i smíšených porostech.

 

Obsažené látky

  

Kůra obsahuje třísloviny, kyselinu ellagovou, kyselinu gallovou, flavonoidy, hořčiny, tanin a pryskyřici. Žaludy obsahují třísloviny, škrob, cukry, bílkoviny a olej.

 

Sběr a sušení

  

Sbíráme hladkou kůru z mladých větví během března a dubna před vyrašením listů. Hladkou a lesklou kůru o síle okolo 3 mm loupeme z čerstvě pokácených větví (maximálně 15 cm silných) a sušíme ji přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti. Umělým teplem sušíme kůru při maximální teplotě 50°C. Dobře usušená kůra má slabý tříselný pach a nahořklou silně svíravou chuť. Na lomu je vláknitá, na vnitřní straně světle hnědá až načervenalá a podélně rýhovaná.

Pupeny sbíráme od března do dubna z čerstvě pokácených stromků.

Žaludy sbíráme během srpna.

Použít můžeme i čerstvé listy a duběnky.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Kůra, listy, žaludy a duběnky suší, stahují  a svírají, zvláště pak kůra prostřední mezi dřevem a zevní korou, stejně i šupinka (biána) na žaludovém jádru. Toto vše slouží při různých chorobách, vyznačujících se přílišnými výtoky.

 

Další zpracování

 

odvar

prášek

obklad

kloktadlo

koupele

tinktura

výluh

 

!dub nepoužíváme na rozsáhlé popáleniny pokožky a sliznice nebo na pokožku nekrotizující, také není celkově vhodný na dlouhodobé užívání!

 

                                                dubové listy