truskavec ptačí (rdesno ptačí)

čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)

 

Název

 

latinský název: Polygonum aviculare L.

lidové názvy: chrustavec, štikovec, oupor, praščák, křupavka, stržné koření, trutovník, vlčoun, vrabčí jazyk, chrusťák, úpor

 

Popis

 

Rdesno je jednoletá nebo dvouletá rostlina s poléhavými, odspodu větvenými lodyhami. Má drobné, kratičce řapíkaté, čárkovitě kopinaté až vejčité a celokrajné lístky. Lodyha je podélně rýhovaná, v každé uzlině z ní vyrůstá 1 až 2 cm dlouhý lístek, který má palisty srostlé v dlanitou až suchomázdřitou botku, objímající lodyhu. Květy jsou drobné, bílozelené nebo narůžovělé a vyrůstají ve dvou až pětikvětých vrcholících v paždí listů. Kvete od června do října. Plodem jsou trojhranné tmavé nažky obalené zaschlým okvětím.

 

Výskyt

 

Rdesno roste v souvislých kobercovitých porostech na sešlapaných půdách podél cest, na polích, rumištích, mezi dlažebními kameny, v příkopech, na okrajích lesů a v lidských sídlištích. Vyhledává půdy sušší, písčité nebo hlinité, nejlépe ušlapané.

 

Obsažené látky

  

Kyselina křemičitá, slizy, silice, glykosidy avikularin, kvercitin a hyperosid, třísloviny, minerální látky, organické kyseliny, sacharidy, pryskyřice, vosk a vitamín C.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať od května do září za suchého počasí. Nať odřezáváme u země od kořene. Rdesno se dobře sbírá, protože se nezapařuje, můžeme ho sbírat do větších obalů a nádob. Pokud je nať silně znečištěná, opláchneme ji a necháme odkapat. Nať sušíme v načechraných vrstvách do 15 cm přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech nebo teplem umělým při maximální teplotě 40°C. Dobře usušená rostlina je bez pachu se slabě svíravou chutí, zachovává si původní barvu. Usušenou nať uchováváme ve vzduchotěsné skleněné nádobě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Truskavec je přirozenosti studené a suché na druhém stupni. Chuti jest trpké, a proto moci skrčující, stahující a svraskující.  

 

truskavec ptačí v čínské medicíně.pdf (417,1 kB)

 

Další zpracování

 

odvar

čaj

čerstvá rostlina

koupel

obklad

tinktura

víno

 

  

                                              trsy truskavce