přeslička rolní

čeleď: přesličkovité (Equisetaceae)

 

Název

 

latinský název: Equisetum arvense L.

lidové názvy: plivačka, přeslice, přáska, stolička, šmirglová tráva

 

Popis

 

Přeslička je vytrvalá rostlina. Má vodorovný článkovitý, plazivý, rozvětvený a černý podzemní oddenek, článkovitou dutou lodyhu a blanovité listy, které vyrůstají v tzv. přeslínkách. Jarní plodné lodyhy, které vyrůstají koncem února a během března, jsou žlutohnědé nebo pleťové barvy, dužnaté, nerýhované, vysoké 10 - 20 cm, s výtrusným válcovitým tupým klasem (šištice) na vrcholu lodyhy. Letní neplodné lodyhy jsou tmavě zelené, přeslenitě větvené, 20 - 30 cm vysoké. Vyrůstají ze stejného oddenku jako jarní lodyhy, po jejich odumření.

 

Výskyt

 

Přeslička má ráda vlhká travnatá místa, roste v příkopech, na polích, pastvinách, náspech, v lese a podél cest. Vyhledává hlinité a písčité půdy.

 

Obsažené látky

 

Letní lodyha obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, hořčiny, minerální látkyflavonoidní glykosidy (kvercetin, luteolin, campherol), saponiny, organické kyseliny, hliník, draslík, silice a malé množství alkaloidů.

  

Sběr a sušení

 

Při sběru přesličky rolní musíme být opatrní, abychom nepřimísili jiné druhy přesličky (přeslička lesní nebo bahenní), které jsou jedovaté.  Nejpravděpodobnější záměna hrozí s přesličkou bahenní. U přesličky rolní sbíráme letní zelené lodyhy bez oddenku během června až října, spodní načernalé části lodyh odstraníme. Sušíme ji přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech ve vrstvě do 10 cm, umělým teplem sušíme přesličku při maximální teplotě 40°C. Dáváme přednost spíše sušení teplem umělým, při přirozeném sušení se může stát, že přeslička dobře nevyschne a později zplesniví. Správně usušená rostlina má původní zelenou barvu, je bez pachu a bez chuti. Skladujeme ji ve vzduchotěsné sklenici, aby nezplesnivěla.

 

Rozlišení přesličky rolní od přesličky bahenní:

přeslička bahenní

  • vyhání plodné i neplodné lodyhy současně
  • u nejspodnějšího větvení má přeslička bahenní vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek  je kratší než délka pochvy

přeslička rolní

  • vyhání nejprve plodné lodyhy a teprve po jejich odumření vyrostou lodyhy neplodné
  • u nejspodnějšího větvení má přeslička rolní nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva

 

Přirozenost, moc a účinek

 

 

Přeslička jest přirozenosti studené na prvním stupni a suché na druhém stupni. Moc má trpkou, svírající s hořkostí, a proto mocně a bez palčivosti vysušuje, a v obkladu svaluje i největší rány, i kdyby byly dokonce přeťaty nervy.

 

Další zpracování

 

čaj

koupele

omývání

mléčný odvar

kloktadlo

odvar

tinktura

obklad

 

!dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek  způsobuje nevolnost, nechutenství a lehkou otravu; užívání přesličky není vhodné během těhotenství!

 

      jarní lodyha přesličky rolní                     dospělá rostlina

                detail stonku