kontryhel obecný

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Alchemilla vulgaris Bus.

lidové názvy: husí nožka, husí drápky, husí tlapky, husí šlapka, rosička, hvězdoš, přívratník, polní muškát, arcisléz, knedlíček, pláštíček Panny Marie, alchemilka

 

Popis

  

Kontryhel je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 30 cm. Má dlouhý oddenek se zbytky odumřelých listů, ze kterého vyrůstá přízemní růžice dlanitě laločnatých a dlouze řapíkatých listů, listy jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Květní lodyha s drobnými žlutozelenými květy je 10 - 30 cm vysoká a v horní části větvená. Květy tvoří vrcholičnatá klubkovitá květenství, květy jsou pravidelné a oboupohlavné se čtyřmi kališními a korunními lístky. Květy mají čtyři tyčinky a jeden pestík, který po oplození dozrává v nažku (češuli). Kvete od května do září. Kontryhel se vyskytuje v mnoha nepatrně se odlišujících varietách, ale použít můžeme kteroukoliv z nich, protože obsahují stejné účinné látky.

 

Výskyt

  

Kontryhel je rozšířen od nížin až do hor, roste na vlhkých loukách, zejména horských, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, v zahradách, ve světlých vlhčích lesích, podél cest a potoků.

 

Obsažené látky

 

Třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, silice, vitamín C, kyselina salicylová, minerální látky a lecitin.

  

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať i s přízemními listy od května do září nejlépe kolem deváté hodiny dopoledne za suchého počasí. Nať sušíme přirozeným teplem na sušících platech ve vzdušné a suché místnosti ve vrstvách až do 8 cm. Můžeme sušit i teplem umělým, teplota by však neměla přesáhnout 35°C. Dobře usušená bylina má původní barvu, svíravou nahořklou chuť a je bez pachu.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Kontryhel jest přirozenosti studené a suché, neboť má chuť trpkou a svírající. Jelikož je však také trošku hořký, tu více vysušuje, nežli chladí.

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

čerstvá šťáva

obklady

koupele

výplachy

kloktadlo

nálev

tinktura

 

    kontryhelové listy s rosou                              poupata

                     květy