rdesno hadí kořen (hadí kořen větší)

čeleď: rdesnovité (Polygonaceae)

 

Název

 

latinský název: Bistorta major S. F. Gray

lidové názvy: rdesno, hadovec, kartáčky

 

Popis

 

Rdesno je vytrvalá bylina se silným masitým, zprohýbaným oddenkem, který je podobný stočenému hadu, a přímou, až 1 m vysokou, nevětvenou lodyhou. Oddenek je tmavohnědý, na lomu světle hnědočervený, mírně zploštělý a jemně příčně vrásčitý. Dolní listy jsou podlouhle vejčité, na bázi uťaté, celokrajné a tupé a mají dlouhý, nahoře křídlatý řapík. Horní listy jsou kopinaté a špičaté. Listy jsou svrchu tmavozelené, na rubu modro nebo šedozelené. Rdesno má růžové drobné květy, které tvoří klasovitě stažený hrozen drobných květů o velikosti cca 1 x 6 cm. Květy mají pět světlerůžových okvětních plátků a osm tyčinek.  Bylina kvete v červnu až srpnu. Plodem je lesklá, tmavohnědá trojhranná nažka. Množí se dělením plazivého oddenku na jaře nebo brzy na podzim.

 

Výskyt

 

Roste na podhorských a horských lukách, na březích vodních toků, rybníků a jezer a na rašeliništích. Rdesno má rádo vlhkou půdu, nevápenou, neutrální až slabě kyselou, živnou, hlubokou, písčitou i hlinitou. Rdesno lze také pěstovat na zahradě.

 

Obsažené látky

  

Katechinové, galové a elagové třísloviny, flobafen, bistortová červeň, bílkoviny, škroby, šťavelan vápenatý, vitamín C, sliz, pektin a kyselina křemičitá.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme oddenek starších rostlin během září a října, případně na jaře. Oddenky očistíme, opláchneme ve vodě, zbavíme je zbytků nadzemních částí a kořenů, silnější oddenky podélně rozřežeme a sušíme nejlépe umělým teplem, teplota nesmí přesáhnout 60°C. Dobře usušená bylina je bez pachu a má silně svíravou a trpkou chuť. Na povrchu je tmavohnědá, na zrnitém lomu hnědočervená.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Hadí kořen je přirozenosti studené a suché, jak dokazuje jeho chuť. Má moc svírající a ztenčující.

 

Další zpracování

 

odvar

obklad

klyzma

nálev

tinktura

 

!u citlivých osob může vysoký obsah tříslovin vyvolávat nutkání k dávení!