mochna husí

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Potentilla anserina L.

 

Popis

 

Mochna husí je vytrvalá plazivá rostlina dorůstající délky až 1 m. Lodyha je plazivá, poléhavá a kořenující. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené a na rubu hedvábně stříbřité, složené z drobných, podlouhle vejčitých a pilovitě zubatých lístků. Celá rostlina je pokryta drobnými chloupky. Zlatožluté květy měří v průměru až 2 cm, vyrůstají na dlouhých stopkách a jsou složené z pěti korunních lístků. Kvete od května do srpna. Plodem jsou jednosemenné vejčité nebo kulaté nažky.

 

Výskyt

 

Mochna husí vyhledává vlhká místa, roste na březích rybníků, řek, podél cest, na návsích a náměstích a v močálech.

 

Obsažené látky

  

Nať obsahuje silice, třísloviny, glykosidy, hořčiny, flavonoidy, tormentol, cholin, organické kyseliny, vitamín C a lithium. Oddenek pak navíc obsahuje mastné kyseliny a minerální látky.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme nať na počátku květu během května a června, kterou odřezáváme těsně nad zemí. Před usušením nať pořádně očistíme od hlíny a trávy, sušíme ji ve vzdušné a suché místnosti přirozeným teplem ve vrstvách do 8 cm a často ji obracíme nebo teplem umělým při maximální teplotě 40°C. Dobře usušená rostlina si zachovává svoji původní barvu. Vyjímečně sbíráme i kořen od září do listopadu, který podélně rozřízneme a sušíme umělým teplem při maximální teplotě 40°C.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Mochna je přirozenosti suché, moci svírající a ztenčující.

 

Další zpracování

 

koupele

čaj

balzám

tinktura

odvar

mast

prášek

 

                  celá rostlina                                          poupata