plicník lékařský 

čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)

 

Název

 

latinský název: Pulmonaria officinalis L. - synonymum Pulmonaria officinalis sp. coll.

lidové názvy: hvězdoš, korálky, plucník, pličník, nevlastní sestry

 

Popis

 

Plicník je vytrvalá rostlina vysoká 15 - 30 cm. Z rozvětveného oddenku vyrůstá chudě větvená lodyha s tuhými štětinovitými chloupky, kterými jsou pokryty také listy. Přízemní listy jsou široce vejčité, drsné a dlouze řapíkaté, listy lodyžní jsou podlouhle vejčité a přisedlé. Všechny listy mají světlejší skvrny. Květy jsou pravidelné, petičetné a srostloplátečné, uspořádané v dlouze stopkatých vijanech. Květy mají kalich, korunu, 5 tyčinek a svrchní semeník. Plicník kvete od konce března do května nejprve růžovými květy, které se později zbarví do fialova a při odkvětu zmodrají. Na jedné rostlině tak můžeme najít květy několika barev, tím je také plicník na první pohled nápadný. Plodem jsou hladké a lesklé tmavohnědé tvrdky.

 

Výskyt

 

Plicník vyhledává stinné listnaté lesy, světlé háje, roste na okrajích lesů a v křovinách s vlhčí a hlubokou půdou. Dává přednost teplým vápencovým podkladům.

 

Obsažené látky

 

Kyselina křemičitá, třísloviny, sliz, saponiny, vitamín C, minerální látky (vápenaté soli), stopové prvky, allantoin, fytosterin, cukry, cerylalkohol a malé množství pyrolizidinových alkaloidů.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme celou kvetoucí nať nebo pouze listy během dubna a května seřezáváním u země. Dbáme na to, abychom nasbíranou rostlinu nepomačkali a dáme ji co nejdříve sušit. Plicník sušíme přirozeným teplem ve vzdušné, teplé a suché místnosti na sušících platech nebo teplem umělým při maximální teplotě 40°C. Při sušení ho můžeme obracet. Při pomalém sušení plicník zčerná. Dobře usušená rostlina  má světlezelenou barvu, je bez zápachu a má poněkud slizovitou chuť. Plicník uchováváme ve vzduchotěsných sklenicích na tmavém a suchém místě.

 

Další zpracování

 

odvar

obklady

saláty

polévka

kloktadlo

tinktura

olej

čerstvá šťáva

nálev

 

!plicník nesmějí užívat těhotné a kojící ženy a malé děti, nesmí se užívat dlouhodobě a překračovat doporučené dávky, protože obsahuje toxické alkaloidy!

 

      květy plicníku lékařského         porost plicníku lékařského