trnka obecná

čeleď: růžovité (Rosaceae)

 

Název

 

latinský název: Prunus spinosa L.

lidové názvy: trnky, trní, slíva

 

Popis

 

Trnka je nepravidelně hustě větvený trnitý keř, může dosáhnout výsky až 3 metrů. Vytváří četné kořenové výběžky, kterými se rychle vegetativně rozmnožuje. Kůra je tmavošedá. Drobné postranní větvičky se mění v trny, tzv. kolce. Má drobné, vejčité, na okraji jemně pilovité listy. Květy mají 5 jasně bílých korunních lístků a pětičlenný kalich. Květy rozkvétají před rozvinutím listů, bohatě kvetou a pokrývají celé větve. Kvete od dubna do května. Plodem je kulatá, modročerná peckovice nazývaná trnka, se zelenavou dužinou silně trpké a svíravé chuti.

 

Výskyt

 

Trnka roste na mezích, na krajích luk, podél cest, na skalách a na křovitých stráních. Vyhledává slunná a suchá místa s dostatkem vápníku.

 

Obsažené látky

  

Květ obsahuje flavonové glykosidy, benzaldehyd, sacharidy, třísloviny a minerální látky. Plody pak obsahují třísloviny, glykosid amygdalin, antokyany, pektin, organické kyseliny a vitamín C.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme květy od dubna do května za suchého počasí na počátku květu. Sběr provádíme v rukavicích a květy ukládáme volně, protože při pomačkání rychle hnědnou. Sušíme je v tenké vrstvě umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Správně usušené květy mají bílou až nažloutlou barvu, jsou bez pachu s nahořklou chutí. Skladujeme je ve vzduchotěsné a tmavé skleněné nádobě.

Plody sbíráme pro přípravu trnkového vína nebo je můžeme také sušit. Trháme je na podzim v době plné zralosti od září do října. Plody zbavíme stopek a sušíme je umělým teplem při maximální teplotě 40°C. Dobře usušené plody jsou tvrdé s nakyslou, trpkou a víravou chutí.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Celý strom i jeho plody jsou chuti, moci a přirozenosti svrašťující, proto velmi mocně pomáhají tam, kde je třeba nějakého stavění nebo ucpání zevně i uvnitř, vtěle i na těle.

 

Další zpracování

 

víno

čaj

balzám

odvar

bylinné směsi

kloktadlo

tinktura

výluh

 

                                       květy, poupata a keře

    

                                                     plody