lípa srdčitá a velkolistá

čeleď: lipovité (Tiliaceae)

 

Název

 

latinský název: Tilia cordata Mill. (srdčitá); Tilia platyphyllos Scop. (velkolistá) - synonyma Tilia parvifolia Ehrl. (srdčitá)

lidové názvy: zimní lípa, malokvětá lípa, velkokvětá lípa, širokolistá lípa

 

Popis

 

Lipové stromy jsou 15 - 25 m vysoké. Mají mohutnou a košatou korunu. Lípa srdčitá má okrouhle srdčité listy, na líci tmavě zelené a na spodu šedo zelené. Lípa velkolistá má větší listy, které jsou o něco tmavší na líci a bledě zelené na spodu. Obecně jsou listy střídavé a dlouze řapíkaté se srdčitě okrouhlou zubatou až pilovitou čepelí. Lípy rozkvétají krémově bílými pětičetnými květy s pýřitým kalichem, mají korunu s volnými úzkými žlutými plátky a silnou medovou vůni. Tyčinky s bělavými nitkami srůstají v pět svazečků. Semeník je plstnatý kulovitého tvaru. Květy tvoří vidlovitá květenství pravidelných květů s až  8 cm  dlouhými stopkami, které jsou srostlé se spodní třetinou až polovinou podpůrného listenu.  Listen je žlutozelený, řapíkatý, jazykovitý, blanitě kožovitý a lysý. Lípy kvetou během června a července. Plodem je tvrdá nažka, která klíčí až druhým rokem a šíří se větrem.

 

Výskyt

 

Oba druhy lip rostou po celé Evropě od nížin až po hory a mezi sebou se i často kříží.

 

Obsažené látky

 

Silice, flavonový glykosid tilirosid, slizy, saponiny, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, fytosteroly a cukry.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme květ s podpůrným listenem v období květu od června do července, nejlépe mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne. Květy sbíráme těsně před rozkvětem nebo když je polovina květů rozkvetlá. Sušíme je ve vrstvách do 5 cm přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti na sušících platech. Můžeme je sušit i umělým teplem při maximální teplotě 35°C.  Správně usušené květy si zachovávají svoji původní barvu a mají jemnou medovou vůni. Nesmí obsahovat příměsi jiných druhů lip, které mají ochlupené listeny a výrazněji zbarvené nitky tyčinek.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Lípa je přirozenosti horké, pomáhá proti studeným neduhům, má čistící moc a je hořké chuti.

 

Další zpracování

 

čaj

obklady

nálev

inhalace

tinktura

 

                        listy                                                  větve

                       květy