cibule kuchyňská

čeleď: liliovité (Liliaceae)

 

 

Název

 

latinský název: Allium cepa L.

 

Popis

 

Cibule je zemědělská plodina, která se zřídka vyskytuje jako planá bylina. Je dvouletá až vytrvalá a dosahuje výšky až do 1m, za květu až do 1,3m.  Z kulovité podzemní části, kterou je hladká cibule a skládá se z více vrstev, vyrůstají dlouhé duté a úzké zelené listy. Na duté lodyze vykvete během léta kulovité bílé až žluté květenství.

 

Výskyt

 

V současné době se cibule pěstuje po celém světě.

 

Obsažené látky

 

Fosfor, vápník, fluor, vitamíny C, B, A a E,  B2 - riboflavin, fytoncidy, silice, cukry, organické kyseliny, flavonoidy.

 

Sběr a sušení

 

Do skleníku se vysévá během února a března, ven se vysévá během dubna a května. Cibule  z jarního výsevu se sklízí od srpna do října. Sklízí se podzemní cibulovitá část rostliny. Na kolečka nakrájenou cibuli sušíme nejlépe v sušičce na ovoce. Celou cibuli je nutné skladovat v suchém, vzdušném prostoru, kam neproniknou mrazy, můžete ji zavěsit ve svazečcích za listy například na půdě.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Cibule je přirozenosti ohnivé, pokud je velmi palčivá a čpavá, zahřívá na čtvrtém stupni, má hrubou podstatu, vyčišťuje, rozhání a proniká, čím je cibule mírnější, méně palčivá, tím je méně horká.

 

Další zpracování

 

za syrova - využití k přípravě pokrmů

vaření - využití k přípravě pokrmů

čaj

odvar

tinktura

čerstvá cibulová šťáva

mast

 

!s cibulí opatrně, pokuď máte žaludeční vředy!