měsíček lékařský

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

 

Název

 

latinský název: Calendula officinalis L.

lidové názvy: krušínek, nechtík, kalendule, nepravý šafrán, deštná bylina, pazourky, sluníčko, bradavičné koření, krusíček, pampalík, prstenčitá květina, ruský penicilín, slunovín, slunovrat, umrlčí karafiát, umrlčí květ

 

Popis

 

Měsíček je letnička, dorůstá do výšky 50 - 80 cm. Má vřetenovitý kořen, hranatou, větvící se lodyhu s přisedlými listy, které mají celokrajnou čepel. Květenství se skládá ze zeleného kalichu, obvodových jazýčkovitých květů temně oranžové nebo žluté barvy a z vnitřních rourkovitých květů. Obvodové květy jsou uspořádány do dvou nebo tří kruhů. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, bude ten den pravděpodobně pršet. Lodyha a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Plodem je srpovitě zkroucená nažka.

 

Výskyt

 

Měsíček vyhledává propustné hlinitopísčité půdy bohaté na živiny. Svědčí mu slunné místo nebo polostín.  U nás se s ním setkáme převážně na zahrádkách, občas zplaňuje a roste na rumištích a polích.

 

Obsažené látky

 

Karotenoidy, silice, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčina calenden, kyselina salicylová, vitamín C, pryskyřice, sliz, flavonoidy a seskviterpen calendin

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme tmavě oranžové květy buď celé s kalichem nebo jenom obvodové jazýčky od poloviny června do konce srpna, někdy i počátkem září, podle počasí. Květy sbíráme nejlépe těsně před polednem za slunečného počasí. Sušíme je přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti na sušících platech, umělým teplem sušíme měsíček při maximální teplotě 35°C. Skladujeme ho ve skleněné vzduchotěsné nádobě a na tmavém místě, na světle rychle ztrácí své léčivé účinky.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Měsíček jest přirozenosti horké a suché, moci otvírající, rozdělující, vyvádějící a jest užitečný spíše zevně nežli vnitřně.

 

Další zpracování

 

obklad

odvar

výplach

mast

tinktura

čaj

olej

koupel

čerstvá šťáva

 

   

   

                         listy                                                 porost