hluchavka bílá

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Lamium album L.

lidové názvy: hluchá kopřiva, hluchavinka, mrtvá žihlava, planá kopřiva, planá bazilika, jasnota, mrtvá kopřiva, mrtvá pokřiva

 

Popis

  

Hluchavka je vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky až 50 cm. Má přímou, nevětvenou čtyřhrannou lodyhu, která je v mládí pýřitá, ve zralosti pak olysalá s fialovým nádechem. Listy jsou vstřícné a jemně ochlupené, u řapíku se srdčitě vykrojenou čepelí, na koncích špičaté s hrubým pilovitým okrajem. Bílé pyskaté květy vykvétají v horní části rostliny v úžlabí listů, rostou v lichopřeslenech od zdola nahoru a jsou oboupohlavné. Bílá až smetanová koruna květů je dvoupyská, dlouhá 10 - 15 mm, s prohnutou, na konci nafouklou a uvnitř ochlupenou korunní trubkou. Ke svrchnímu pysku jsou zevnitř přitisklé dvojmocné tyčinky. Květy mají příjemnou medovou vůni. Kvete od května do října. Plodem jsou čtyři černé vejčité tvrdky schované na dně kalicha.

 

Výskyt

 

Hluchavku nalezneme v křovinách, na rumištích, ve vlhkých lesích, navážkách, na stráních, kompostech, u plotů, zdí a cest, v příkopech a v zahradách. Vyskytuje se v nížinách až po hornaté oblasti. Hluchavka dává přednost vlhkým výživnějším půdám a stinným místům.

 

Obsažené látky

  

Květ obsahuje slizy, katechinové třísloviny, saponiny, glykosidy, silici, cholin, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy a cukry. Nať má těchto látek o něco méně, ale obsahuje navíc  řadu minerálů a stopových prvků.

 

Sběr a sušení

  

Sbírají se květy bez kalichů od května do září, a to pouze za suchého počasí. Květy se nesmějí pomačkat a zapařit, jinak rychle zhnědnou. Musí se co nejrychleji sušit, nejlépe umělým teplem, kdy teplota nesmí přesahnout 35°C. Květy můžeme sušit v jedné vrstvě i na sušících platech v suché a vzdušné místnosti. Dobře usušené květy chrastí, mají bílou až slabě nažloutlou barvu, jsou bez zápachu se slabě hořkou chutí. Květy skladujeme v hermeticky uzavřené tmavé sklenici, protože dobře nasávají vlhkost a mohly by během skladování zhnědnout, takové květy jsou pak nepoužitelné. Můžeme sušit i listy nebo celou nať hluchavky (kterou využíváme pouze zevně pro koupele),  nať i listy obsahují podobné účinné látky jako květy, sušíme je na sušících platech v suché a vzdušné místnosti ve stínu, celou nať pak můžeme sušit ve svazečcích zavěšených na šňůře.

 

Další zpracování

  

čaj

nálev

obklady

tinktura

odvar

rosol

koupele

 

                      květy                                               poupata