řebříček obecný_květřebříček obecný

čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

 

Název

 

latinský název: Achillea millefolium L.

lidové názvy: žebříček, cikánský žebř, husí ocásek, mačačinec, krvavník, husí jazejček, tisíclistník, myší ocásek, kočičí ocas, zaječí chléb, Achillova bylina, kočičí chvost, kroupky, krupička, ovčí žebro, panenská bylina, persán, polní cypřiš, polní chmel, řebřík, stolístek, vlčí žebro, všekoření, žebráček

 

Popis

 

Řebříček je vytrvalá rostlina, vysoká  30 - 60 cm, která vyrůstá z podzemního oddenku s hustou spletí podzemních kořínků. Má přímou, nahoře větvenou lodyhu s peřenosečnými listy a bílé nebo bleděrůžové oboupohlavné drobné květní úbory, které jsou uspořádány v chocholičnatých latách. Květní úbory  jsou vejčité a mají pět až šest okvětních jazykovitých plátků. Listy jsou tmavozelené, 2 - 3x peřenodílné, s krátce kopinatými úkrojky, v mládí vlnatě chlupaté, později olysalé. Kvete od června do listopadu a po rozemnutí příjemně hořce voní. Plodem je zploštělá šedá nažka bez chmýru, na okrajích úzce křídlatá.

 

Výskyt

 

Řebříček roste na suchých slunných stráních, na mezích, na suchých loukách, pastvinách, v příkopech a na okrajích lesů, lesních a polních cest.

 

Obsažené látky

 

Silici s thujonem, hořčinu achillein, třísloviny, pryskyřičné látky, alkaloidy, cholin, flavonoidy, kumariny, aldehydy, kyselinu mravenčí, octovou a salicylovou, alifatické uhlovodíky a fytosteroly.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme buď květy bez stopek nebo nať v délce 25 cm od horní části rostliny po celou dobu kvetení řebříčku až do pozdního podzimu. Řebříček sušíme přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti na sušících platech, pokud sbíráme nať, můžeme ji zavěsit ve svazcích na šňůru. Při sušení umělým teplem nesmíme překročit maximální teplotu 35°C. Dobře usušená rostlina má původní barvu, aromatický kořenitý pach a hořkou chuť, nesmí obsahovat zdřevnatělé části stonku silnější než 5 mm.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Řebříček stahuje dohromady a suší, právě jako jeho listí, které je nahořklé a velmi trpké.

 

Další zpracování

 

čaj

odvar

koupele

nálev

tinktura

obklady

kloktadlo

mast

 

!nesmí se užívat dlouhodobě a ani překračovat doporučené dávky, obsahuje toxický thujon!

 

                       květ                                                     listy

 

                       květ