kostival lékařský

čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)

 

Název

 

latinský název: Symphytum officinale L.

lidové názvy: kobylí mláto, trudovatník, chropáč, černý kořen, sladký lupen, celíkový kořen, kostihoj, svalník, trudovník

 

Popis

 

Kostival je statná vytrvalá bylina dosahující výšky až 100 cm. Oddenek je tlustý, černý a bohatě větvený. Lodyha i listy jsou porostlé štětinatými chlupy. Velké tmavězelené listy jsou střídavé a podlouhle kopinaté. Kostival má temně nachovofialové trubkovité  květy, někdy světle fialové, růžové, modré, vzácněji bílé, které jsou uspořádány ve vrcholových vijanech. Květy roní sladkou šťávu, která láká především mravence a další hmyz. Kvete od května do července. Plodem jsou čtyři jednosemenné tvrdky.

 

Výskyt

 

Kostival roste na zamokřených loukách, v příkopech, na okrajích lesů, na březích rybníků a na bahnitých březích vodních toků.

 

Obsažené látky

 

Kořen obsahuje sliz, silici, třísloviny, alkaloidy consolidin, consolicin, symphytocynoglosin, symphytin, echimidin, laziokarpin, intermedin, acetylintermedin a allantoin, metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice a cholin.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kořen na jaře během března a dubna a pak na podzim během října a listopadu. Kořen omyjeme a rozřízneme ho podélně nebo na půl centimetru  tlusté koláčky. Sušíme ho umělým teplem při teplotě 40°C. Můžeme usušit a použít ke stejným účelům jako kořen i listy. Listy můžeme sušit jak přirozeným, tak i umělým teplem. Ideální je k léčbě použít čerstvý kořen kostivalu, který dáváme na zimu uskladnit do písku stejně jako mrkev.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Kostival jest přirozenosti horké a suché na prvním stupni. Má moc silně slepující a svalující.

 

Další zpracování

 

odvar

čaj

mast

olej

obklad

kloktadlo

prášek

nálev

čerstvý strouhaný kořen

tinktura

koupele

 

!kostival obsahuje toxické látky, a proto není vhodné jeho dlouhodobé a nadměrné užívání, v přiměřené míře však neškodí!

 

                                                 listy a květy