krušina olšová

čeleď: řešetlákovité (Rhamnaceae)

 

Název

 

latinský název: Frangula alnus Mill.

lidové názvy: psí jahůdka, čeremcha, bluva, krupina

 

Popis

 

Krušina je statný keř nebo menší stromek, který může dorůst až do výšky 8 m. Větve jsou tenké, střídavé, řídké a rovné s šedočernou nebo šedohnědou lesklou kůrou. Kůra je světle tečkovaná nebo příčně bělavá v místech dýchacích otvorů zvaných čočinky (lenticely). Listy jsou střídavé, celokrajné, vejčité, tupě zašpičatělé a krátce řapíkaté s výraznou žilnatinou. Drobné, zelenavěbílé květy, které kvetou v pozdním jaru od května do července, mají pětiplátkovou korunu a vyrůstají jednotlivě nebo v chudých vrcholících. Plodem jsou kulaté třísemenné peckovice, které během zrání mění barvu od zelené, přes červenou až po černofialovou, která je znakem zralosti. Na jednom keři můžeme nalézt pohromadě květy a dozrávající plody.

 

Výskyt

 

Krušina roste hlavně v listnatých vlhčích lesích, křovinách a v pobřežních houštinách, dále pak na vlhčích místech, v sutích a rákosinách. Často tvoří podrost u vrbových a topolových porostů. Vyhledává spíše nížiny, s přibývající nadmořskou výškou se její výskyt snižuje.

 

Obsažené látky

 

Kůra obsahuje antrachinony, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, hořčiny a saponiny.

 

Sběr a sušení

 

V první polovině jara od března do května těsně před vyrašením, nejlépe po dešti, sbíráme kůru, kterou sloupáváme z mladších odříznutých větví. Nejhodnotnější je kůra z mladých větviček  silných do 4,5 mm.

Kůra vykazuje léčebné účinky až po jednom roce skladování. Zda je kůra vhodná k použití si můžeme ověřit kápnutím čpavku na usušenou kůru, pokud se zbarví červeně, můžeme kůru použít.

Dobu skladování je možné nahradit zahřátím kůry na teplotu kolem 100°C na dobu 60 minut, aby se rozložily toxické látky, nicméně většina odborníků doporučuje sušit a skladovat kůru přirozenou cestou.

Přirozenou cestou sušíme kůru na slunci nebo uměle při maximální teplotě 40°C. Správně usušená kůra je rourkovitě stočená, tmavě červenohnědá až šedohnědá, zevnitř oranžově červená až hnědočervená, je bez zápachu a má slizovitou, nasládle hořkou chuť. Usušenou kůru skladujeme na tmavém místě ve vzduchotěsné nádobě, nesmí navlhnout. 

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Prostřední žlutá kůra počišťuje a posiluje, vypuzuje všechny nečistoty a šlemy, vodnaté vlhkosti a posiluje vnitřní orgány, především játra.

 

Další zpracování

 

odvar

bylinné směsi

tinktura

výluh

 

!krušina je toxická, proto ji nesmí užívat těhotné a kojící ženy; při překročení doporučených dávek může dojít k bolestem břicha, průjmům, ke krvácení ze střev a ke zvracení!

 

větvičky s květy