netřesk střešní

čeleď: tlusticovité (Crassulaceae)

 

Název

 

latinský název: Sempervivum tectorum L.

 

Popis

 

Netřesk je vytrvalá rostlina, která patří mezi sukulenty. Má krátký oddenek s kulovitou růžicí přízemních, dužnatých a obvejčitých listů. Z paždí listů vyrůstají tenké výhonky, které samy zakořeňují, tímto procesem se netřesk na jaře množí. V červnu vyrůstá z přízemní listové růžice až 25 cm vysoká lodyha, která je pokryta masitými, šupinatými a objímavými listy. Během července se na konci lodyhy tvoří květy, které jsou uspořádané do vrcholíku. Kališních kvítků je dvanáct a jsou úzké a hrotnaté, korunních plátků je také dvanáct, jsou zašpičatělé a mají růžovou barvu. Po odkvětu lodyha s přízemní růžicí odumírá.

 

Výskyt

 

Netřesk není naše původní rostlina, původně byl vysazován uměle, ale v našich podmínkách zplaněl a dnes jej můžeme nalézt na zdech a skalách. Vyhledává slunná místa s písčitými a kamenitými půdami, kde tvoří rozsáhlé husté porosty.

 

Obsažené látky

  

Vápník, kyselina mravenčí, kyselina jablečná, sliz, pryskyřice, třísloviny, sacharidy, hořčiny a alkaloidy.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme masitý list, ze kterého vymačkáváme čerstvou šťávu, kterou používáme k vnější léčbě nebo k výrobě tinktury a masti. Sušení netřesku není známo.

  

Další zpracování

 

čerstvá šťáva

tinktura

mast

 

!netřesk je stále ještě neprobádaná rostlina, při jeho užívání je tedy nutné dbát opatrnosti!