dobromysl obecná

čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Název

 

latinský název: Origanum vulgare L.

lidové názvy: dobrotnice, dobrá mysl, červená lebeda, dobráček, divoká marjánka, oregano, pamajorán, voněkras, zimní marjánka

 

Popis

 

Dobromysl je vytrvalá rostlina, vysoká až 50 cm. Má ochlupenou lodyhu se vstřícnými, krátce řapíkatými, vejčitými až oválnými listy. Listy se postupně od spodu k vrcholu zmenšují. Květy jsou drobné a pyskaté, mají růžovou nebo nachovou barvu a shlukují se v hlávky, které tvoří vidlanovité laty. Květní kalich je trubkovitě zvonkovitý, pětizubý s krátce dvoupyskou korunou. Kvete od července do září a silně voní.

 

Výskyt

 

Dobromysl roste v křovinách, na pasekách, slunných stráních, ve světlých lesích a na suchých kamenitých mezích. Vyhledává převážně zásadité půdy a nesnáší hnojení průmyslovými hnojivy.

 

Obsažené látky

  

Silice s thymolem, karvakrolem a dalšími terpeny, hořčiny, tanin, třísloviny, těkavý olej a pryskyřice.

 

Sběr a sušení

 

Sbíráme kvetoucí nať bez dřevnatých spodních částí od července do září v délce 15 - 30 cm od vrcholu rostliny kolem poledne nebo těsně před polednem. Sušíme ji přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušících platech ve vrstvě do 15 cm nebo ve svazečcích zavěšenou na šňůře. Umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 35°C. Dobře usušená rostlina si zachovává původní barvu, silně voní a má kořennou nahořklou chuť.

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Dobromysl je přirozenosti horké a suché na třetím stupni. Má moc rozpouštěti, srážeti, rozdělovati, rozrážeti, ztenčovati a z hloubky táhnouti.

   

Další zpracování

 

čaj

odvar

koupele

koření

inhalace

víno

prášek

tinktura

 

poupata

celé rostliny