dub letní

 

Přirozenost, moc a účinek

 

Kůra, listy, žaludy a duběnky suší, stahují a svírají, zvláště pak kůra prostřední mezi dřevem a zevní korou, stejně i šupinka (biána) na žaludovém jádru. Toto vše slouží při různých chorobách, vyznačujících se přílišnými výtoky.

 

Dubová kůra působí svíravě a protizánětlivě, má antibiotické účinky. Vnitřně se užívá na zastavení krvácení, při zánětu střev a trávicího ústrojí, při průjmu a bolestivé menstruaci. Při krvácejících hemoroidech jsou vhodné sedací koupele. Zevně se používá k vymývání krvácejících a hnisajících ran, ekzémů, na omrzliny a popáleniny, při kožních zánětech a k namáčení potících se nohou.

 

!dub nepoužíváme na rozsáhlé popáleniny pokožky a sliznice nebo na pokožku nekrotizující, také není celkově vhodný na dlouhodobé užívání!

 

artritida

 

obklady z listů,  dubové obklady jsou vhodné na bolestivé klouby bez otoků, buď můžeme mixováním udělat kaši z čerstvých listů nebo spaříme sušené listy a rozmixujeme je, kaši naneseme na bolavé klouby a zabalíme do suchého plátýnka, necháme působit hodinu, pokud obklad dobře snášíme, můžeme si ho nechat i přes noc, po celou dobu zůstáváme v klidu, nejlépe v posteli

vaše zkušenosti s dubem

Sedací koupele z dubové kůry

Datum: 27.04.2014 | Vložil: Květa

Asi týden jsem držela sedací koupele z dubové kůry při začínajících zevních hemeroidech. Samy se zatáhly a od té doby jsem měla klid.